Tistim, ki se s psom prvič podajajo na dopustovanje k našim južnim sosedom, pa priporočamo, da se predhodno pozanimajo, kje lahko dopust preživijo brez nepotrebnega šikaniranja, saj se navade od kraja do kraja precej razlikujejo.

V slovenski Istri smejo psi v vseh šest avtokampov, kjer z drugimi hišnimi ljubljenčki v glavnem nimajo izkušenj. Cene se gibljejo od dva in pol do pet evrov, kolikor stane nočitev za človekovega najboljšega prijatelja v kampu Fiesa v Piranu, kjer zanj posebnih omejitev - razen prepovedi plavanja v morju - ni. V največjem avtokampu na slovenski obali v Ankaranu psi prav tako ne smejo v morje na javni plaži, poleg tega pa morajo biti ves čas na povodcih. Najstrožji so v kampu Lucija v Portorožu, kjer so psi sicer dobrodošli brez doplačila, vendar jih morajo imeti lastniki ves čas na povodcu, počitnikovanje v tem kampu pa štirinožnim prijateljem grenijo tudi nagobčniki, ki jih morajo imeti nadete ves čas obiska.

Po naših informacijah so do psov najprijaznejši v avtokampu v Strunjanu, kjer so nam povedali, da se lahko psi nemoteno namakajo v morju, saj doslej ni bilo še nobenih pritožb. Podobno je tudi v izolskem kampu Belvedere, kjer psi v bazen sicer ne smejo, vendar lahko po mili volji čofotajo v morski vodi na bližnji občinski plaži.

V hotelih dobrodošli, v morju ne!

Psi so na slovenski obali dobrodošli tudi v hotelih in apartmajih. Kot nam je povedala Petra Baruca Zabukovec iz skupine hotelov Bernardin, imajo v svoji ponudbi tudi živalim prijazen hotel Vile Park, kjer poleg psov sprejemajo tudi mačke, hrčke, zajce (verjetno tudi morske prašičke in njim sorodne male sesalce, čeprav jih niso izrecno omenili) in ptiče. Izrecno pa so poudarili, da plazilci k njim ne smejo. "Živali se lahko v spremstvu lastnikov zadržujejo v sobah in na terasah restavracij, ne smejo pa v zaprte restavracije, na plažo ali v bazen. Na voljo imajo tudi okrog 2000 kvadratnih metrov zelenic, kjer se lahko nemoteno zadržujejo. Cena za nočitev živali je osem evrov," je pojasnila Baruca-Zabukovčeva in dodala, da imajo tudi v drugih namestitvenih enotah urejeno možnost dopustovanja skupaj s hišnimi ljubljenci, vendar predvsem za pse in mačke. Cene se gibljejo od šest do 15 evrov na noč. Tako kot v večini kampov pa bodo kosmatinci tudi na njihovih plažah prikrajšani za osnovno morsko radost - osvežitev v morju.

Na dopustovanju s psi na slovenski obali prav tako ne gre pričakovati pretiranih težav pri obisku restavracij na prostem, medtem ko jim je v zaprtih restavracijah ponekod vstop prepovedan. Čeprav zakona, ki bi živalim izrecno prepovedoval vstop v gostinske objekte, ni, so lastniki psov v večini primerov prepuščeni na milost in nemilost šefa restavracije.

Kaj pa, če živali ostanejo doma?

Nekateri si kljub silni ljubezni do živalskih družinskih članov vendarle zaželijo dopustovanja brez njih ali pa jim oddaljene destinacije onemogočajo, da bi brez težav potovali z njimi. V takšnih primerih priskočijo na pomoč sorodniki ali prijatelji, a če nimajo časa, lahko svojega ljubljenca za ta čas namestite v hotel za hišne živali.

Tudi v tem primeru bodo živali v varnih rokah, saj - kot kot so nam povedali na Vursu - morajo imeti lastniki takšnih hotelov sklenjeno pogodbo z veterinarsko organizacijo, ki opravlja preglede in zagotavlja zdravljenje živali v primeru poškodb ali bolezni. V Sloveniji je trenutno sedem hotelov, ki delujejo povsem legalno, razpršeni pa so po vsej Sloveniji. Cene so različne, gibljejo pa se od 10 do 15 evrov na noč.

V Hotelu Kekec v Novi Gorici imajo trenutno na voljo deset "boksov", kar pomeni, da lahko istočasno v varstvo sprejmejo deset psov. Po besedah lastnika Deana Tanhoferja psov med bivanjem pri njih sicer ne sprehajajo, imajo pa dva velika ograjena travnika, kjer se lahko psi po mili volji sprehajajo sami. "Ker se žena ukvarja le s tem, pse spuščamo na vsakih 15 minut, tako da se gibljejo tako rekoč ves dan," dodaja Tanhofer.

Poleg obveznih cepljenj je edini pogoj, da psa sprejmejo v hotel, da ni popadljiv. "Za hrano poskrbimo sami in je vključena v ceno. Z lastniki se tudi pogovorimo o navadah psov, kolikokrat in kaj najraje jedo. Če pa imajo psi dieto, lahko lastniki sami prinesejo svojo hrano," je še pojasnil Tanhofer.

V Jurkloštru sprejemajo tudi papige

Podobno je tudi v drugih hotelih po Sloveniji. V Pasjem hotelu Perun na Blejski Dobravi imajo kar 15 boksov, psi pa se lahko v vročih poletnih mesecih ohladijo celo s plavanjem v jezeru. Cena, ki se giblje od 8 do 15 evrov na dan, je odvisna od velikosti psa in kje je ta nameščen. Zanimivo pa je, da pri njih niti popadljivost psa ni omejitev. "Sprejemamo vse pasme. Za nas ne obstaja agresiven pes, saj se s šolanjem psov ukvarjamo že 50 let," pravi Branko Pirc.

Eden redkih hotelov, kjer poleg psov sprejemajo tudi druge živali, se nahaja v Jurkloštru pri Rimskih Toplicah. "Cena za pse in mucke je 12 evrov na dan. V ceno so vključeni hrana, sprehodi in krtačenje. Če pa lastniki prinesejo svojo hrano, je cena deset evrov. Za papige, zajčke in druge manjše živali pa je cena bivanja šest evrov na dan," pravi Toša Godicelj, ki vodi hotel skupaj z vso družino. Hoteli so še v Dramljah pri Celju, Lukačevcih pri Moravskih Toplicah, Škofji Loki in v Ljubljani (Podutik), kjer je pasji hotel v okviru Športno-kinološkega društva Gali, vendar, kot pravi Martin Simončič, so izbirčni in ne vzamejo v varstvo katerega koli psa.