Vrednotenje nepremičnin je, kot je znano, podlaga za uvedbo dolgo načrtovanega davka na nepremičnine, ki bo združil dve že obstoječi dajatvi, in sicer nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča in davek od nepremičnega premoženja, ki ga lastniki plačujejo že zdaj. Geodetska uprava je v teh dneh vzpostavila tudi portal Prostor (http://e-prostor.gov.si), ki uporabnikom omogoča vpogled v poskusno vrednost tipičnih nepremičnin na izbrani lokaciji, z nekaj truda pa si lastnik lahko izračuna tudi vrednost svoje nepremičnine. Za vpogled podatkov o vrednosti nepremičnin na spletu je med uporabniki veliko zanimanja. Včeraj je bilo tako do portala Prostor zaradi prevelikega obiska zelo težko dostopati. "Naval je prevelik," je povedal direktor urada za množično vrednotenje nepremičnin Dušan Mitrović. Pojasnil je, da je krivda na strani ministrstva za javno upravo, ki skrbi za dostop do portala.

Na Geodetskem inštitutu so nam povedali, da je največ uporabnikov želelo s pomočjo omenjenega portala izračunati vrednost svoje nepremičnine. Postopek za izračun vrednosti konkretne nepremičnine, ki je opisan na portalu, pa je videti precej zapleten, nekateri naši bralci so tako že ob pogledu na matematične formule obupali. Tudi predsednik društva Nepremičninskih posrednikov Slovenije Franci Ježek ocenjuje, da je ta metodologija za laike večino prezapletena. Pooblaščena ocenjevalka vrednosti nepremičnin Ljuba Nahtigal meni, da se bo prijaznost te aplikacije za uporabnika pokazala šele čez čas. "Od uporabnika zahteva določeno predznanje, čas za proučitev uporabe, zlasti pa za interpertacijo vrednosti nepremičnine glede na izbrane modele in cone vrednotenja," je pojasnila Nahtigalova.

Mitrović zatrjuje, da so postopek izračuna zelo poenostavili, saj vsebuje le osnovne matematične operacije. Ob tem vendarle priznava, da marsikdo konkretne vrednosti nepremičnine najverjetneje ne bo znal izračunati. Aplikacija, ki bi uporabnikom omogočala avtomatičen izračun vrednosti nepremičnine, pa po besedah Mitrovića tudi kasneje najverjetneje ne bo na voljo, saj za to ni denarja.

Nekateri bralci so med javnim vpogledom med podatki o svoji nepremičnini našli tudi napake, denimo manjkajoče letnice prenove oken, napačne številke pri izmeri prostora in podobno. Na geodetskem inštitutu so pojasnili, da so "v javnem vpogledu podatki pridobljeni z več virov, tako da se morda od dejanskih nekoliko razlikujejo". Kljub temu svetujejo, da se v takšnem primeru obrnete na območno geodetsko izpostavo.