Kirgiška vojska je odstranila večino barikad pred naselji z večinskim uzbeškim prebivalstvom v tem mestu, tako da so vse glavne ulice zdaj prevozne, je povedal predstavnik policije v Ošu. Nekaj barikad ostaja le še na stranskih ulicah, ki pa jih policija ne namerava odstranjevati na silo.

Pri današnji operaciji je medtem že prišlo do novega nasilja, pri čemer sta bila po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ubita najmanj dva človeka, 23 jih je bilo ranjenih. Do spopadov naj bi prišlo v uzbeški četrti, potem ko je policija tja vdrla z oklepnimi vozili. Oblasti so sprva sicer zatrjevale, da v streljanju, ki je izbruhnilo, ni bilo ranjenih.

Je pa vlada podaljšala izredno stanje na jugu države. Izredne razmere, ki so bile uvedene 11. junija, naj bi trajale vsaj do petka, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V prestolnici Biškek je bilo po navedbah predstavnika kirgiškega obrambnega ministrstva v nedeljo razmeroma mirno, vendar naj bi po mestu krožile govorice o možnih množičnih neredih.

V Kirgizistan se medtem vračajo begunci, ki so prejšnji teden zaradi medetničnega nasilja zbežali v sosednji Uzbekistan. V nasilju je po uradnih podatkih umrlo do 2000 ljudi, okoli 400.000 pa jih je zapustilo domove. Kirgiške oblasti so odgovornost za izbruh nasilja pripisale nekdanjemu predsedniku države Kurmanbeku Bakijevu, ki je po aprilskih nemirih zbežal iz države. Bakijev vsakršno vpletenost zanika.

Nasilje v kirgiškem mestu Oš se je razmahnilo pred desetimi dnevi, ko so kirgiške tolpe začele z napadi na trgovine in domove Uzbekov, s tem pa so se okrepile napetosti med obema etničnima skupinama v regiji, ki so tlele že desetletja.

Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva pa je v nedeljo v Washingtonu dejal, da ZDA in Rusija delijo zaskrbljenost zaradi razmer v Kirgizistanu. Kot je povedal, je bil Kirgizistan tema telefonskega pogovora državne sekretarke Hillary Clinton z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, ministra pa sta največ pozornosti namenila ukrepom za izboljšanje humanitarnih razmer.