V poslanski skupini Zares ocenjujejo, da je hitro reševanje problematike neplačevanja socialnovarstvenih prispevkov nujno, da pa za to niso potrebne sistemske spremembe in večje spremembe zakonodaje. Nasprotujejo vsakršni spremembi zakonodaje, ki bo odgovornost za (ne)plačevanje prispevkov preložila na posameznika, so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.

Zato bodo koalicijskim partnerjem v usklajevanje predložili predlog za avtentično razlago 192. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s katero naj bi nedvoumno povedali, kako morajo odgovorni organi in institucije ravnati v primeru neplačevanja teh prispevkov. Kot navajajo, 192. člen zakona o invalidskem in pokojninskem zavarovanju določa, da se neplačani prispevki, ki so bili s strani delodajalca obračunani, štejejo kot plačani.

"Težava pa nastane, ker Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) zakon tolmači tako, da določba ne velja za določanje osnove za višino pokojnine. Popolnoma nelogično se nam zdi, da prispevki, ki so bili obračunani in se štejejo za plačane, po tolmačenju Zpiz niso všteti v osnovo za določitev odstotka za odmero dohodnine," so opozorili v poslanski skupini.

Zato želimo z avtentično razlago nedvoumno in jasno določiti, da naj se vsi prispevki, ki so bili obračunani, ne pa tudi plačani, štejejo kot osnova za višino pokojnine, ki vsakemu posamezniku pripada na podlagi (plačanih) obračunanih prispevkov

Ob tem so dodali, da avtentična razlaga resda ne rešuje celotne problematike, je pa v tem trenutku nujna. Konec aprila je namreč aktivni dolg iz naslova neplačevanja prispevkov za socialno varnost znašal 190,5 milijona evrov, od tega je bilo kar 127,3 milijona evrov neplačanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, so orisali.

V poslanski skupini so hkrati v zvezi s kazenskim pregonom kaznivih dejanj zaradi neplačevanja prispevkov za socialno varnost opozorili na za njih nenavadno razlago Vrhovnega državnega tožilstva RS. "Slednje je razlago podalo zaradi vloženih ovadb s strani Davčne uprave RS (Durs) zoper delodajalce, ki ne plačujejo prispevkov za socialno varnost. Menimo, da je nenavadno, da vrhovno državno tožilstvo zadevo interpretira na način, da se izogiba lastni odgovornosti, ko tolmači, da ovadbe s strani Dursa nimajo zadostne pravne podlage."

"V poslanski skupini Zares smo prepričani, da lahko le sodišče in ne vrhovna državna tožilka Barbara Brezigar, dokončno presodi, ali so podani vsi znaki kaznivega dejanja in ali je podana odgovornost za to dejanje. Presenečeni smo, da je bilo to navodilo poslano državnim tožilcem, ki bodo s tem dobili jasen signal, da v teh primerih 'ni elementov kaznivih dejanj'. Povzročeno škodo, ki bo nastala šele, ko bodo ljudje želeli koristiti pravice iz naslova pokojnin, pa bi morali dokazovati v vsakem primeru posebej," so še ocenili.