"Stalno prosimo Boga in prizadete za odpuščanje in hkrati obljubljamo, da bomo naredili vse, da se takšne zlorabe nikoli več ne bodo ponovile," je dejal papež med mašo ob zaključku leta duhovščine, ki se je je udeležilo prek 15.000 duhovnikov iz vsega sveta.

"Zgodilo se je, da so v letu veselja zaradi zakramenta duhovništva na dan prišli grehi duhovnikov, predvsem zlorabe najmlajših," je dejal Benedikt XVI.

Napovedal je, da bodo pri sprejemanju ljudi v duhovniški stan in pri njihovem izobraževanju posebej pozorni na to, ali je njihova želja pristna, prav tako pa bodo duhovnike spremljali na njihovi poti.

Opozoril je, da duhovništvo ni poklic, temveč je zakrament. Škandali zaradi pedofilskih duhovnikov, ki so pretresli Cerkev, pa morajo biti po papeževih besedah "začetek očiščenja, ki bo Cerkev peljalo v prihodnost".

S pedofilijo se duhovništvo, katerega naloga je kazati Božjo skrb za človekovo dobro, spreminja v svoje nasprotje, je poudaril Benedikt XVI.

To je papeževo najbolj jasno opravičilo zaradi spolnih zlorab doslej, ki ga je izrekel na simboličnem kraju in pred množico duhovnikov.

V zadnjem letu so v različnih državah po svetu razkrili številne spolne zlorabe, ki so jih v preteklosti zagrešili katoliški duhovniki, pa tudi poskuse Cerkve, da bi takšna dejanja prikrila. Pri tem je bil deležen očitkov tudi sam papež, češ da naj bi kot münchenski nadškof in kasneje dostojanstvenik v Vatikanu pomagal ščititi pedofilske duhovnike.

Že v četrtek zvečer pa je med molitvenim bedenjem v Vatikanu Benedikt XVI. znova branil celibat, češ da je "najboljše sredstvo proti drugim škandalom, ki so posledica človeške šibkosti" in "dejanje vere in zvestobe Bogu".

V zadnjem času je bilo namreč tudi med cerkvenimi predstavniki slišati mnenja, da bi bilo smiselno razmisliti o odpravi celibata za duhovnike.

Vodja ameriške podporne skupine za žrtve duhovnikov Barbara Blaine s papeževo današnjo izjavo ni zadovoljna. Po njeni oceni gre za "megleno enostavčno obljubo". Kot je poudarila, papež ne more nadzirati kakih 5000 škofov.

"Resnična rešitev mora vsebovati dejansko zmanjšanje moči škofov in večje pristojnosti posvetnih oblasti pri zaščiti otrok," je dejala predsednica skupine SNAP po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. Kot nujne štiri korake za zaščito otrok pa je navedla razkrinkanje storilcev, kaznovanje sokrivcev, uvedbo neodvisnih preiskav in reformo posvetnih zakonov.