E-prijava je hitra, enostavna, dostopna širokemu krogu, "predvsem pa je anonimna, kar marsikomu, ki je tudi sam žrtev nasilja, olajša korak do policije", je na novinarski konferenci dejala Kresalova. Tak način prijave so po njenih besedah pozdravile tudi nevladne organizacije, ki bodo povezavo do obrazca za prijavo objavile tudi na svojih spletnih straneh.

Po mnenju Kresalove je nasilje v družini pereč problem. "Vsi ga zaznavamo, vendar pogosto tudi molčimo," je dejala. Kot pravi, se zavedajo, da verjetno nasilja v celoti ne morejo preprečiti. Vsak korak v smeri, ki zmanjšuje možnost nasilja in ki spreminja osveščenost družbe, da je nasilna dejanja treba prijaviti, pa je po njenem mnenju zagotovo dobrodošel. Kresalova tako verjame, da bo tudi e-prijava prinesla dobre rezultate.

Kot ocenjuje, je bila na področju preprečevanja nasilja v družini koristna tudi lanska kampanja ministrstva v sodelovanju z nevladnimi organizacijami. Veliko napora vlagajo v usposabljanje policistov, učinkovit pa je tudi ukrep prepovedi približevanja določenemu kraju ali osebi, ki ga lahko izreče tudi policist, je dejala. Kot pravi, razmišljajo o ostrejših sankcijah za neupoštevanje omenjenega ukrepa.

Ob tem pojasnjuje, da se je lani v primerjavi z letom prej za okoli 40 odstotkov povečalo število prijavljenih kaznivih dejanj, storjenih v družini. Med pomembnimi razlogi za to povečanje Kresalova vidi osveščanje žrtev in ljudi, ki se zavedajo, da je to pereč problem v družbi, in ga zato prijavijo policiji. Poleg sprejetega zakona o preprečevanju nasilja v družini pa je po njenem mnenju pozitivno vplivala tudi sprememba zakonodaje, ki je kot kaznivo dejanja uvedla nasilje v družini.

Anonimno e-prijavo so lani uvedli tudi na področju korupcije, kar se je po ministričinih besedah izkazalo kot učinkovito. Lani je bilo na tem področju 256 anonimnih e-prijav, letos do aprila pa jih je že 236, pojasnjuje.

Kot pojasnjuje Staš Svetek z notranjega ministrstva, lahko prijavitelji k e-prijavi nasilja priložijo tudi slikovno gradivo. Glede anonimnosti pa pravi, da prijave do policije ne prispejo direktno, ampak prek portala e-uprava, ki deluje na ministrstvu za javno upravo, zato policija ne izve IP številke računalnika, s katerega je bila prijava poslana. Tatjana Mušič z Generalne policijske uprave dodaja, da bodo anonimne prijave obravnavali kot vse druge prijave. Če bodo videli, da je primer urgenten in če bo dovolj podatkov, bodo intervenirali takoj, je zatrdila.