"Ob tej priložnosti bi rad ponovil svoj poziv k hitrim in usklajenim mednarodnim naporom za razrešitev napetosti na Bližnjem vzhodu, preden bodo konflikti privedli do še večjega prelivanja krvi," je med mašo na športnem igrišču v bližini Nikozije dejal papež.

Maše se je udeležilo okoli 10.000 ljudi, poleg številnih Ciprčanov še verniki iz Jordanije, Sirije in Libanona, pa tudi številni priseljenci iz Šrilanke, Indije in Filipinov. Slednji predstavljajo znaten delež katolikov na otoku, kjer je sicer večina prebivalstva pravoslavne vere. Navzoči so bili tudi škofje iz bližnjevzhodnih držav.

Benedikt XVI. je izrazil upanje, da bo sinoda škofov z Bližnjega vzhoda, ki bo oktobra v Rimu, osvetlila težave, s katerimi se na Bližnjem vzhodu sooča krščanska skupnost, ki "trpi zaradi svoje vere".

Ob tej priložnosti je Vatikan objavil delovno gradivo za sinodo, v katerem je ugotovljeno, da je izraelsko-palestinski konflikt glavni razlog, zaradi katerega kristjani zapuščajo Bližnji vzhod. Deloma so za to krivi tudi vojna v Iraku in nestabilnost v Libanonu ter krepitev radikalnega islama, piše v dokumentu.

Ob predstavitvi dokumenta je papež izrazil upanje, da bodo v prihodnosti kristjani na Bližnjem vzhodu "lahko živeli v miru in harmoniji" z muslimani in judi. Hkrati pa je opozoril, da morajo kristjani svoje judovske in muslimanske sosede dobro spoznati, če želijo z njimi sodelovati v dobro družbe kot celote.

Kot je še poudaril Benedikt XVI., bi dokončno izginotje kristjanov na Bližnjem vzhodu osiromašilo pluralizem, ki je vseskozi zaznamoval regijo.

Med mašo se je papež spomnil tudi katoliškega škofa v Turčiji Luigija Padoveseja, ki ga je v četrtek ubil njegov voznik, ter zatrdil, da ta tragedija ne bo vplivala na dialog z islamom.

Papež Benedikt XVI. danes zaključuje svoj tridnevni obisk na Cipru

Papež Benedikt XVI. bo danes sklenil tridnevni obisk na Cipru, katerega namen je predvsem izboljšati odnose med Katoliško in Pravoslavno cerkvijo ter znova združiti kristjane na Bližnjem vzhodu. Ob zaključku obiska pa bo papež med drugim predstavil delovni dokument za pripravo posebne sinode bližnjevzhodnih škofov, ki bo oktobra v Vatikanu.

Papež je sicer potovanje začel v mestu Pafos na jugozahodu Cipra, v soboto ga je nadaljeval v ciprski prestolnici Nikoziji. Ob prihodu je 83-letni poglavar Rimskokatoliške cerkve poudaril, da je Ciper blagoslovljen z bogato krščansko dediščino, ki se je upirala času.

Spomnil je tudi na "izzive, s katerimi se v težkih okoliščinah na Bližnjem vzhodu včasih soočajo katoličani". Eden od namenov njegovega tridnevnega obiska je namreč bilo tudi srečanje z vodji Katoliških cerkva v regiji. V Nikoziji jim bo danes tako predstavil delovni dokument za pripravo posebne sinode bližnjevzhodnih škofov, ki bo oktobra v Vatikanu.

Dokument se osredotoča na odnose med katoličani in muslimani, predvsem v luči naraščanja islamskega fundamentalizma. Tako naj bi izpostavljal potrebo, da se muslimani in katoličani skupaj soočijo z "grožnjo" islamističnih "ekstremističnih tokov".

Govori tudi o politiki judovske države in izraelsko okupacijo palestinskih ozemelj označuje za "politično krivico" do Palestincev. Dokument bo papež po današnji maši na pokritem stadionu v Nikoziji predal prelatom Katoliških cerkva.

Gre za prvi obisk kakega papeža na tem od leta 1974 razdeljenem otoku. To pa je tudi prvo potovanje Benedikta XVI. v kako pretežno pravoslavno državo.