Hrvati so po oceni strokovnjakov Kosorjevo očitno kaznovali zaradi neodločnosti pri reševanju resnih gospodarskih težav, ki so prinesle rekordno brezposelnost in splošno znižanje življenjskega standarda na Hrvaškem.

Predsednik socialdemokratov tako Kosorjeve, ki jo je januarja podpiralo še 71 odstotkov vprašanih, ni prehitel zato, ker bi se povečala priljubljenost njemu osebno, temveč zaradi velikega padca podpore hrvaški premierki predvsem zaradi rezultatov v boju proti korupciji in izključitve bivšega predsednika hrvaške vlade Iva Sanaderja iz stranke.

Milanovića v javnomnenjskih raziskavah redno podpira od 40 do 50 odstotkov vprašanih, medtem ko je premierka maja v primerjavi z aprilom izgubila 12 odstotnih točk. Najbolj priljubljen je predsednik države Ivo Josipović, ki je dobil podporo 77 odstotkov anketirancev, kar je sicer za sedem odstotkov manj kot aprila.

Več kot 70 odstotkov vprašanih je tudi menilo, da gre država v napačno smer, le 17 odstotkov je bilo nasprotnega mnenja. Že četrti mesec zapored se zvišuje tudi nezadovoljstvo zaradi potez hrvaške vlade; maja je tako 57 odstotkov vprašanih nasprotovalo potezam premierke.

Priljubljenost političnih strank na Hrvaškem pa se ne bistveno spreminja. SDP podpira 30 odstotkov anketirancev, HDZ 28 odstotkov, sledita Hrvaška narodna stranka (HNS) z 8,4 odstotka in Hrvaška kmečka stranka s 6,1 odstotka. Ostale stranke naj ne bi presegle praga za vstop v hrvaški sabor, ki znaša pet odstotkov. Približno 42 odstotkov vprašanih bi se na volitvah odločilo za "blok levih strank", 33 odstotkov pa za desni.

Javnomnenjsko raziskavo je v ponedeljek objavila komercialna Nova TV, niso pa navedli, koliko je bilo anketirancev in kdaj so raziskavo izvedli.