"To je šesto zaporedno četrtletje, v katerem je slovensko gospodarstvo zabeležilo padec gospodarske aktivnosti, vendar je padec manjši od padcev v predhodnih četrtletjih," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala vodja sektorja za nacionalne račune na državnem statističnem uradu Karmen Hren.

Ob tem je spomnila tudi na več kot devetodstotne padce obsega BDP v prvih treh četrtletjih lani. Podatek za letošnje prvo četrtletje tako po njenih besedah morda kljub vsemu kaže nekaj bolj optimističnih signalov. "A gospodarski položaj je še precej negotov in tudi recesijska gibanja verjetno še niso v celoti dokončana," je dejala.

Glavni pozitivni signal je v začetku leta 2010 prišel s strani izvoznega povpraševanja. Izvoz je bil namreč prvič po petih četrtletjih večji kot pred eni letom - okrepil se je za 4,5 odstotka -, kar je omogočilo tudi rast dodane vrednosti v predelovalnih dejavnostih.

Ta se je okrepila za 1,8 odstotka, kar je prav tako prvo realno povečanje po petih četrtletjih negativne rasti. Tudi v dejavnosti transporta se je dodana vrednost po letu negativne rasti v prvem četrtletju 2010 povečala za 2,8 odstotka. V drugih pomembnejših dejavnostih se dodana vrednost še naprej zmanjšuje: v dejavnosti poslovnih storitev je bila manjša za 0,4 odstotka, v trgovini za 2,0 odstotka, v gradbeništvu pa za 14,7 odstotka.

Hrenovi se ne zdi presenetljivo, da se je nekoliko povečal tudi uvoz. V primerjavi z enakim obdobjem lani je bil večji za 3,8 odstotka.

Dodatno se je zmanjšal tudi obseg bruto investicij. V primerjavi z lanskim prvim četrtletjem je bil nižji za 8,2 odstotka, kar je sicer bistveno manjši padec kot v letu 2009, ko so se investicije realno zmanjšale za skoraj tretjino.

Pri tem se je vrednost investicij v osnovna sredstva zmanjšala za deset odstotkov, od tega v gradbene objekte za 13 odstotkov. Manjši padec je zlasti posledica manjšega padca investicij v nestanovanjsko gradnjo, medtem ko investicije v stanovanja ne kažejo izrazitih znamenj izboljševanja, je povedala Hrenova. Investicije v opremo in stroje so se zmanjšale za 6,5 odstotka.

Prav tako se še naprej zmanjšuje zaposlenost; v prvem četrtletju je bila za 3,5 odstotka manjša kot pred letom dni. Po dejavnostih se še naprej najbolj zmanjšuje v predelovalnih dejavnostih (-10,1 odstotka), rudarstvu (-10,0 odstotka) in gradbeništvu (-8,6 odstotka).

Končno trošenje se je v prvem četrtletju glede na enako lansko obdobje zvišalo za 0,5 odstotka, pri čemer so bili izdatki gospodinjstev za končno potrošnjo enaki kot pred letom, izdatki države za končno potrošnjo pa za 1,8 odstotka višji.