Grki so zaradi poteze farmacevtskega giganta pobesneli in že ustanovili kampanjo, ki je odločitev Novo Nordiska označuje "brutalno kapitalistično izsiljevanje“. Proizvode Novo Nordiska uporablja več kot 50 tisoč Grkov z diabetesom.

Predstavnik danskega podjetja je sporočil, da bo Novo Nordisk umaknil svoje produkte iz grškega trga, saj bi znižanje cen zanj pomenilo izgubo. Podjetje je tudi zaskrbljeno zaradi drastičnega 25 odsotnega znižanja cen, saj bi to lahko vplivalo tudi na druge države, ki bi lahko primer Grčije izrabile za lastno znižanje cen.

Grčija farmacevtskim podjetjem dolguje milijarde dolarjev

Grčija želi v sklopu boja proti velikim dolgovom zmanjšati ogromne stroške uvoza zdravil. Mednarodnim farmacevtskim podjetjem država dolguje milijarde evrov, pri Novo Nordisku recimo trdijo, da jim Grki dolgujejo 30 milijonov evrov.

Pavlos Panajotacos, čigar desetletna hči Nephele ima sladkorno bolezen, je pisal direktorju Novo Nordiska in ostro skritiziral njegovo odločitev. "Kot ekonomist razumem, kako pomembno je ustvarjati dobiček, toda zdravje je vseeno bolj pomembno od tega stališča,“ je napisal. "Kakor lahko že veste, je Grčija trenutno v težkem ekonomskem in družbenem stanju, in ne bi mogli ukrepati na bolj krut način in ob bolj neprimernem času.“

Grško združenje sladkornih bolnikov je bila še ostrejša, potezo Dancev opisuje kot „brutalno izsiljevanje“ in "kršitev načel družbene odgovornosti podjetja“.

Direktor Novo Nordiska Lars Sorensen je odpisal Panajotacosu in ob tem poudaril, da je „neodgovorno upravljanje financ s strani grške vlade tisto, kar v težak položaj spravlja tako njega kot podjetje“.

Grški sladkorni bolniki opozarjajo, da bi zaradi tega ukrepa lahko prišlo tudi do smrtnih primerov. Vendar je predstavnik Novo Nordiska odgovoril, da tu ne gre za ubijanje ljudi. Kot določeno kompenzacijo je omenil, da bo podjetje bolnikom omogočilo brezplačen produkt, imenovan glukagen.