Vendar je bila njihova organizacija tako dodelana, da jim niso mogli do živega. Večino osumljenih čaka pripor, zasliševanja pa se vlečejo do jutranjih ur. Vseh osumljencev je 17, med njimi je tudi ženska, ki pa je niso pridržali. Naš sogovornik je prepričan, da v tokratnem primeru zagotovo ne gre samo za preskrbovanje zahodnih trgov s kokainom, pač pa so po njegovem mnenju člani dobro organizirane narkozdružbe tihotapili tudi heroin.

"Nedvomno gre za veliko zadevo in za uspeh slovenske policije. Nekatere od prijetih smo obravnavali že prej, od leta 2000 naprej, vendar je bila njihova organizacija profesionalno tako dodelana, da jim policisti nikoli nismo uspeli priti do živega," nam je včeraj zaupal nekdanji kriminalist, ki se je pred leti ukvarjal prav s področjem prepovedanih drog in želi zaradi izjemnih razsežnosti zadnjih dogodkov - aretacije Ljubljančana Dragana Tošića - Rođaka in njegovih domnevnih pajdašev, ki naj bi sestavljali slovensko krilo tolpe tihotapcev kokaina, delovali pa naj bi pod okriljem zloglasnega srbskega kokainskega kralja Darka Šarića - seveda ostati neimenovan.

Zaslišanja do četrte ure zjutraj

Njegovi nekdanji kolegi so v veliki meri svoj posel že opravili, še veliko dela pa čaka slovensko tožilstvo in sodstvo. Že prvi dan zaslišanj, ko so policisti v zastraženo ljubljansko sodno palačo pripeljali prvih šest osumljencev - z domnevnim vodjo slovenskih tihotapcev Draganom Tošićem na čelu -, so se zaslišanja, v katerih so sodelovali trije preiskovalni sodniki, zavlekla vse do četrte ure zjutraj. Tanja Glogovčan z ljubljanskega okrožnega sodišča nam je včeraj sporočila, da so preiskovalni sodniki vseh šest osumljencev poslali v pripor, presodili pa so, da bi osumljenci, če bi jih pustili na prostosti, lahko pobegnili, uničili sledi in vplivali na priče. S tem se ne strinja Tošićev zagovornik Janez Koščak iz odvetniške družbe Čeferin, ki smo ga včeraj zmotili med pisanjem pritožbe. Koščak se ne strinja s pripornimi razlogi, prav tako pa meni, da ni utemeljenega suma kaznivega dejanja.

Na sodišču so včeraj potrdili, da je prepovedanega prometa z mamili - poleg 14 že pridržanih osumljencev, med katerimi je tudi ena ženska - osumljenih 17 oseb. Po včerajšnjih zaslišanjih so preiskovalni sodniki najmanj dva osumljenca izpustili na prostost, eden izmed osumljencev pa naj bi se po naših podatkih izognil že policijskemu pridržanju. Zaradi slabega zdravstvenega stanja naj bi bil namreč trenutno v zdravstveni oskrbi.

V igri večja količina droge

Slovenski organi pregona zaenkrat še vedno vztrajno molčijo, koliko droge in orožja so osumljencem, ki naj bi po navedbah srbskih medijev v zahodno Evropo mesečno pretihotapili več kot 200 kilogramov južnoameriškega kokaina, zasegli v slovenski epizodi obsežne mednarodne akcije Balkanski bojevnik. Že prej omenjeni kriminalist, ki je pred leti delal prav na področju trgovine s prepovedanimi drogami, pa je prepričan, da so bila mamila, ki so jih v tokratni akciji zasegli slovenski policisti, namenjena na tržišča zahodnih držav, predvsem v Španijo in Anglijo, zato lahko sklepamo, da gre za večjo količino: "Na slovenskem tržišču z drogami namreč niti ni potrebe po večjih količinah prepovedanih snovi, saj smo manjša država. Poleg tega prekupčevalci večjih pošiljk mamil niti ne 'ustavljajo' na nekih vmesnih postajah, da bi jih prepakirali, pač pa praviloma potujejo neposredno do končne destinacije," pravi dober poznavalec delovanja narkozdružb.

Čeprav gre tokrat za res veliko in odmevno akcijo slovenske policije, ne smemo pozabiti na primerljivo zgodbo gorenjske heroinske naveze, ki se je pred leti prav tako pečala s tihotapljenjem velikih količin mamil, opozarja naš sogovornik. "V tistem primeru je šlo za preskrbovalno pot z drogami z vzhoda, konkretno iz Bolgarije, v nekatere zahodne države, tokrat pa je v igri pot iz nekaterih južnih pristanišč na zahod," pojasnjuje nekdanji kriminalist, ki je vrste kriminalistične policije zapustil šele pred nekaj leti. Poleg tega je prepričan tudi, da v tokratnem primeru zagotovo ne gre samo za preskrbovanje zahodnih trgov s kokainom, pač pa so po njegovem mnenju člani dobro organizirane narkozdružbe tihotapili tudi heroin.