"Gre za odločitev, ali bomo živeli bolje, kot živimo zdaj," je poudarila Kresalova. Tiste, ki so v dvomu, je obenem pozvala, naj sporazum preberejo. "Če ne verjamete meni, ne kolegu Zalarju, ne SD, ne Janezu Janši, verjemite sami sebi. Preberite arbitražni sporazum in boste vedeli, kaj je treba narediti," je dejala.

V slovenski politiki mir ne ustreza vsem, je še poudarila Kresalova. Politika, ki ne zagovarja arbitražnega sporazuma, se v območju nemira po njenem dobro znajde. Z vprašanjem odnosov s Hrvaško in izbrisanimi se je po mnenju Kresalove manipuliralo pred vsakimi volitvami. "Če se je prva tema že praktično sesula v prah, se v prah počasi sesuva tudi druga," je poudarila.

Glede argumenta prvaka največje opozicijske stranke SDS Janeza Janše, da se je potrebno vrniti na bilateralne dogovore, Kresalova poudarja, da je "Janša spregledal, da se je bilateralnim dogovorom odpovedal sam na Bledu leta 2008" in da arbitražni sporazum z mediacijsko klavzulo omogoča bilateralne dogovore.

Govoriti, da bo arbitražni sporazum uničil Luko Koper, je po besedah Kresalove cinično, "glede na to, da je Luko Koper skoraj potopil vidni član SDS". Vodne poti za ladje bodo po mnenju Kresalove še naprej take kot doslej. Gospodarski promet pa bo po njenem mnogo boljši, če bo Hrvaška prišla v EU, če bomo imeli dobre odnose in bomo schengensko mejo premaknili na jug.

Dodana vrednost arbitražnega sporazuma je po mnenju ministra za pravosodje Aleša Zalarja v tem, da omogoča vrnitev na bilateralna pogajanja, znotraj arbitražnega postopka pa se lahko odločimo tudi za mediacijo. "V LDS si bomo prizadevali, da Slovenija ne pride v situacijo, ko bi se popolnoma prepustila pravdanju znotraj postopka," je zatrdil.

Zaradi tretjega člena predstavlja arbitražni sporazum po njegovem za Slovenijo manjše tveganje, kot bi ga lahko. Arbitrom po Zalarjevih besedah sporazum nalaga, da ne povedo, ali Slovenija ima stik z odprtim morjem, ampak, kje ga ima. Zato je sporazum po njegovem na eni strani netipičen, po drugi strani pa izrazito koristi našim interesom.

Pravne prednosti arbitražnega sporazuma so po njegovem tudi, da s sprejetjem sporazuma odpadejo t.i. prejudici meje. "Če arbitražni sporazum na referendumu pade, prejudici oživijo," je opozoril. Sicer pa s svojimi izhodišči arbitražni sporazum ponuja Sloveniji trdna jamstva, da v nobenem primeru ne more iziti iz razreševanja spora s slabšim izidom postopka, kot je stanje danes, je poudaril.