Raziskavo je naročil časnik SonntagsBlick v nemškem jeziku, v njej pa so izprašali več kot 500 ljudi, starih od 14 do 59 let, iz vseh koncev Švice, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

V Švici so lani izvedli referendum, na katerem se je skoraj 58 odstotkov državljanov izreklo za prepoved postavitve novih minaretov v državi.

Lokalni svet severnega kantona Aargau, ki leži ob meji z Nemčijo, pa je na začetku tega meseca z veliko večino sprejel pobudo za prizadevanja za prepoved nošenja burk na javnih mestih. Glavne zagovornice so sredinske in desnousmerjene stranke, ki menijo, da je burka "simbol moške prevlade nad ženskami".

Zvezni svet, ki predstavlja izvršno vejo oblasti v Švici, se je na začetku tega leta izrekel proti prepovedi burke s pojasnilom, da le peščica žensk v državi nosi takšno oblačilo.

V Evropi se je ponovno razplamtela razprava o burkah, ko je spodnji dom belgijskega parlamenta konec aprila izglasoval prepoved javnega nošenja burk. Prepoved bo začela veljati, ko jo bo potrdil tudi belgijski senat, s tem pa bo Belgija postala prva evropska država, kjer se muslimanke ne bodo več smele v javnosti zakrivati.

Belgijcem so sledili Francozi, saj je francoski parlament na začetku tega meseca sprejel resolucijo, ki nošenje takšnih oblačil obsoja kot napad na vrednote v državi. Resolucija je neobvezujoča, a utira pot novi zakonodaji, po kateri bi bile burke in nikabe na javnih mestih prepovedane tudi v Franciji.