Ob zadnjih protestih pred dvema tednoma je v središču Aten izbruhnilo nasilje, v katerem so umrle tri osebe, tokrat pa iz grške prestolnice o neredih niso poročali. So se pa udeleženci še pred začetkom demonstracij z minuto molka poklonili trem žrtvam.

Policija je že pred začetkom demonstracij pridržala okoli 20 mladih, v središču Aten pa je za red skrbelo okoli 1700 policistov. Protesti so bili danes predvideni tudi v drugih grških mestih. V Solunu se je zbralo okoli 5000 ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije.

V grški prestolnici je že zjutraj nastal prometni kaos, saj avtobusi in vlaki ne vozijo, v pristaniščih so ostali tudi trajekti. Težav ni le v letalskem prometu, saj se zaradi vse večjih težav grškega turizma zaradi krize kontrolorji poletov niso odločili za stavko.

Z današnjo stavko in protesti zaposleni v javnem sektorju izražajo svoje nasprotovanje ukrepom, ki jih je morala sprejeti grška vlada, da je dobila finančno pomoč EU in Mednarodnega denarnega sklada.

Med ukrepi je tudi pokojninska reforma, ki naj bi jo parlament izglasoval do konca meseca. V skladu s predlogom reforme se podaljšuje delovna doba in znižuje obseg sredstev za pokojnine.

Grški premier George Papandreu je med obiskom v Libanonu izrazil sočutje s stavkajočimi. "Grki razumljivo izražajo svoje poglede glede gospodarske krize, in to je boleče. To razumemo. Vemo pa tudi, da moramo iti naprej, da bi država dobila sposobno, konkurenčno gospodarstvo," je dejal Papandreu.

Današnji splošna stavka in protesti so že četrti letos, a število udeležencev tokratnih demonstracij po poročanju nemške tiskovne agencije dpa nakazuje, da bi lahko jeza prebivalstva proti ostrim vladnim ukrepom upadala.