Ker pa je imela v tem času policijsko spremstvo (poraba javnih sredstev), je informacijska pooblaščenka odločila, da je javnost upravičena do razkritja podatkov o kraju in času potovanja varnostnikov. Policija bi morala te podatke razkriti v petih dneh po prevzemu odločbe, vendar je notranje ministrstvo zoper informacijsko pooblaščenko vložilo tožbo na upravno sodišče in hkrati predlagalo zadržanje njene odločbe.

Razlog za medijsko iskanje podatkov o dopustu Kresalove in njenega partnerja Mira Senice je vezan na smrt Saše Baričeviča, ki so ga njegovi psi ubili 2. februarja. Po tistem se je pojavilo veliko govoric o vlogi Kresalove in Senice v zvezi s tem dogodkom, tudi govorica o tem, da je Senica odšel v Švico na šivanje roke. Senica in Kresalova sta kakršno koli vlogo v tem dogodku zanikala, dejstvo pa je, da sta 4. februarja odpotovala na dopust in se pogreba Baričeviča 6. februarja nista udeležila, čeprav sta bila s Senico družinska prijatelja. Tukaj je treba dodati, da se ta vprašanja nanašajo na osebne zadeve omenjenih posameznikov.

Pri dopustu ministrice Kresalove bi lahko bila javnost upravičena zgolj do podatka o porabi javnih sredstev v ta namen - stroškov z varovanjem ministrice. Temu v prid je na podlagi pritožbe revije Reporter odločila tudi informacijska pooblaščenka in odločila, da je treba razkriti potni nalog varnostnikov.

V tožbi zoper odločbo pooblaščenke se zdaj MNZ sklicuje na argument varovanja ministrice in na argument njene zasebnosti. Zapisalo je, da bi razkritje potnega naloga ogrozilo varovanje ministrice. "Iz zneska stroškov službene poti bi hitro prišli do podatka, koliko varnostnikov spremlja varovano osebo na določeni poti, koliko jih opravlja "predhodnico", nadalje v kateri kraj pogosteje zahaja, s kakšnim prevoznim sredstvom se prevaža, s tem pa tudi ceste, ki jih uporablja in podobno dalje," je MNZ zapisalo v tožbi. Poleg tega MNZ trdi tudi, da je ministričin dopust njena osebna zadeva, zato to ni informacija za medije. Toda MNZ v tožbi samo pravi, da "restriktivna razlaga torej ne pomeni, da bi bila javnost v konkretnem primeru upravičena do podatkov o času, kraju in zaključku potovanja ministrice, ampak zgolj do podatkov o višini sredstev, ki so bila porabljena za ta namen". Zato je Dnevnik MNZ že zaprosil za ta podatek. Po naših neuradnih informacijah drži podatek, da je Kresalova takrat potovala v švicarski St. Moritz, naj pa ne bi (in tudi ne varnostniki) prenočevala v hotelu Kempinski, kot se je ugibalo doslej.

Če bo upravno sodišče potrdilo odločbo informacijske pooblaščenke, bo možno za nazaj dobiti podatke o službenih poteh varnostnikov ob počitnicah vseh varovanih oseb (predsednik republike, vlade, DZ, varovani ministri) v tem in prejšnjih mandatih.