Po mnenju ministrstva s predlogom zakona o malem delu študentje in dijaki nič ne izgubljajo, pač pa pridobivajo več pravic pri opravljanju dela, socialno varnost, formalno priznane delovne izkušnje in predvsem bistveno večji delež sredstev za štipendije. Pridobivajo tudi transparentnost pri razdeljevanju sredstev za različne njihove dejavnosti in programe, saj se bodo ta delila na podlagi javnih razpisov.

Na ministrstvu protest ocenjujejo kot nepotreben tudi zato, ker predstavniki Študentske organizacije Slovenije že od samega začetka priprave zakona zavračajo pogajanja o zakonu. Protest je nepotreben tudi zato, ker je ministrstvo že uresničilo napoved in obljubo po večjem številu štipendij. V obravnavi v DZ je namreč že predlog zakona, ki bistveno zvišuje število prejemnikov štipendij in tudi višino štipendij.

Zakon o malem delu bo še naprej omogočal delo študentom in dijakom. Ti bodo lahko v enem letu opravili 720 ur dela. V letu 2009 je več kot 80 odstotkov dijakov in študentov s študentskim delom zaslužilo manj kot 4000 evrov neto, kar pomeni, da se veliki večini tudi z novim zakonom obseg dela oziroma zaslužek ne bo znižal, so še sporočili z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Podmladki koalicijskih strank, Mladi forum SD, Mladi liberalni demokrati in Zares Aktivni, študente pozivajo, naj ne bodo sredstvo za uresničevanje interesa vodstva študentskih organizacij. "Če se že odločijo protestirati, naj protestirajo proti aktualnim vodstvenim funkcionarjem študentskih organizacij," so zapisali v sporočilu za javnost.

Po njihovih navedbah smo problemom, kot so prve zaposlitve, štipendiranja, študentske postelje, visokošolsko izobraževanje, priča že kar nekaj let, vendar jih je Študentska organizacija Slovenije začela izpostavljati šele, ko je v javnost prišel predlog zakona o malem delu, ki se je dotaknil tudi financiranja študentskih organizacij.

Podmladek NSi, Mlada Slovenija, pa poziva dijake in študente, da se udeležijo protestov in tako izrazijo svoje nestrinjanje z vladno politiko, ki študente potiska na rob družbe. V Mladi Sloveniji se sicer ne strinjajo z načinom dela študentskih organizacij, vendar podpirajo študentske in dijaške proteste.

Po njihovem mnenju zakon o malem delu lahko koristi samo upokojencem in brezposelnim osebam. Za študente, ki nimajo štipendij, pa malo delo ne pomeni prav nobenega dodatka. Študentsko delo je za marsikoga edini vir prihoda, da lahko sploh študira. Vlada mora torej najprej zagotoviti več štipendij za študente, šele nato lahko predlaga omejitev zaslužka in količine dela, so še sporočili iz Mlade Slovenije.

Minister Svetlik ponovno zavaja javnost

"Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) smo ogorčeni nad zavajanjem ministra dr. Ivana Svetlika, ki je v današnji izjavi poudaril, da je ŠOS enostransko zavračal pogajanja o Zakonu o malem delu (ZMD). Na ŠOS že od decembra poudarjamo, da pogovori brez analiz in projekcije učinkov, ki jih Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) kljub jasnim določilom v Poslovniku Državnega zbora, ni pripravilo, ne morejo potekati. MDDSZ je namreč pripravil zgolj izhodišča, ki jih je 80 odstotkov sodelujočih v javni razpravi v celoti zavrnilo," je v izjavi za javnost zapisala Študentska organizacija Slovenije.

"ŠOS tako ni kategorično zavrnil pogajanja, temveč zahteval, da se izhodišča pripravijo na podlagi analiz in ne zgolj na izjavah posameznikov v medijih. Ker MDDSZ ni pripravil analiz, ki bi služile kot realna podlaga za pripravo izhodišč, so se slaba izhodišča zakona, prelevila v slab zakon. To dokazuje tudi dejstvo, da so ZMD, še preden je prišlo do amandmajev, večkrat popravljali. ŠOS je zahteval zdrave temelje, a MDDSZ ni imel posluha, temveč je nadaljeval monolog, čemur so se študenti uprli," so še navedli.

"Če nekoga opozoriš, da je zgradil slabe temelje in te ne upošteva, zagotovo ne boš z njim delal streho, na podirajoči se hiši," je poudarila predsednica ŠOS Katja Šoba.

Pozivi pred jutrišnjimi demonstracijami: "Študentje, vzdržite se alkohola"

Pred sredinimi študentskimi demonstracijami in petkovo maturantsko četvorko številne organizacije pozivajo k neuporabi alkohola med mladimi. Tržni inšpektorat RS pa ob tej priložnosti vse trgovce opozarja na dosledno upoštevanje določil zakona o omejevanju porabe alkohola in naj alkoholnih pijač ne prodajajo mladoletnim ali vinjenim.

Na tržnem inšpektoratu napovedujejo, da bodo v času obeh dogodkov poostrili nadzor nad nedovoljeno prodajo alkoholnih pijač v prodajalnah. V primeru, da bi odkrili kršitve, bodo zoper kršitelje ukrepali. Kot navajajo, je za pravno osebo v tem primeru zagrožena globa v višini 2086,46 evra, za odgovorno osebo pravne osebe 417,29 evra, za samostojnega podjetnika posameznika pa 1043,23 evra.

V Študentski organizaciji Slovenije in Dijaški organizaciji Slovenije so prav tako pozvali vse udeležence dijaško-študentskih demonstracij, naj se vzdržijo pitja alkoholnih pijač pred in med demonstracijami.

Na pobudo urada predsednika republike Danila Türka in ministrstva za zdravje so tudi nekatere nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s področjem alkoholne problematike, pripravile številne preventivne aktivnosti in tudi poseben poziv maturantom in maturantkam, da se letos na ta dan popolnoma odrečejo alkoholu in drugim drogam. Podobno dijake pred maturantsko parado pozivajo tudi na Plesni zvezi Slovenije ter v plesni šoli Plesni val.