Poleg napovedane reforme javnega sektorja pa po Pahorjevih besedah pripravljajo reformo na posameznih področjih javnega sektorja. Pri tem je omenil zakon o zdravstveni dejavnosti in o zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s čimer bodo reformirali zdravstveni del javnega sektorja. Vlada pripravlja tudi zakonske spremembe na drugih področjih in spremembo krovnega zakona o javnih zavodih.

Po premierovih besedah si želijo tistih sprememb, ki implementirajo načela OECD tudi v javnem sektorju. "Javni sektor mora biti potrebno velik, učinkovit, uspešen, tudi primerno nagrajen in seveda učinkovito upravljan," je pojasnil Pahor. Napovedal je, da bo vse to predmet dialoga s sindikati. Sindikatom ministrstev, ki opravljajo posebne naloge, pa so že obljubili, da se bodo z njimi posvetovali, iskali morebitne kompromise.

Vlada si želi, da bi relativno hitro prišla do novih zakonov, ki bi temeljito spremenili nekatere dosedanje prakse in norme, je pojasnil Pahor. Na drugi strani pa so po njegovem socialni partnerji, ki imajo drugačen interes in pričakujejo, da vlada ne bo hitela z ukrepi in jih bo z njimi celo uskladila.

Pahor sicer sindikatom in posameznikom priznava pravico, da gredo na ceste in s tem izrazijo svoj protest, ne vidi pa utemeljenih razlogov, da se z demonstracijami opozori na probleme. Ni nobenega razloga, da gredo na ceste, če potekajo pogajanja, je dejal premier in kot drugi razlog za neutemeljenost demonstracij navedel okoliščine, "ki smo jim priča".

Glede oblikovanja stavkovnega odbora sindikatov javnega sektorja pa je Pahor napovedal, da bo ministrstvu za javno upravo naročil, da javnost obvestili o svojem stališču in o tem, zakaj stavka javnega sektorja ni utemeljena niti procesno niti vsebinsko.

Javne uslužbence v tem in prihodnjem letu čakajo pogajanja z vlado. Javni sektor naj bi po Pahorjevih besedah po reformi javnega sektorja delal tako kot realni sektor, kar pomeni, da bo učinkovit, transparenten, primerljiv z najboljšimi v državah EU.

"Sindikatom pravim, da ni nobenih razlogov za to, da prehitro rečejo besedo, ker se mi zdi prav, če se tega vzdrži vlada, da to potrpežljivost pokažejo tudi sindikati," je dejal premier. Opozoril je, da so s sindikati za pogajalsko mizo in da ne mine dan, ko se ne bi pogovarjali z enim od socialnih partnerjev.

Vlada je socialnemu dialogu dala velik pomen in brez socialnega dialoga verjetno vrsto stvari ne bi uredili, je poudaril premier. Ob tem je spomnil na zamik odprave plačnih nesorazmerij v višini več kot 400 milijonov evrov, ki so ga uspeli uskladiti s sindikati javnega sektorja in je v času recesije pomembno bremenil reševanje gospodarske krize.

Pogajanja s sindikati javnega sektorja pa se po njegovih besedah nadaljujejo, da bi dokončali reformo javnega sektorja. "Želimo, da je javni sektor učinkovit, da je servis države in državljanov in da državljani za svoj denar dobijo dobro uslugo," je dejal Pahor. Poudaril je, da želijo javni sektor modernizirati tako, da je primerljiv s tistimi, ki so najboljši, in dati novo veljavo javno-zasebnemu partnerstvu.

Reforma naj bi prinesla tudi motivirane zaposlene v javnem sektorju, zlasti v uradništvu, pokazala pa naj bi tudi, kako veliko uradništvo potrebujemo, je našteval Pahor. Kot je dejal, bi manj zaposlenih v administraciji ob istih sredstvih za plače pomenilo, da so ti bolje plačani in s tem tudi bolj motivirani za težko delo.