Cameron in Clegg sta na prvi skupni novinarski konferenci na Downing Streetu poudarila, da je njuni stranki združil skupen cilj in da bo koalicija zdržala petletni mandat. "To je vlada, ki bo trajala," je dejal Clegg.

"Imamo skupne načrte in skupne rešitve za izzive, s katerimi se sooča naša država," pa je poudaril Cameron. "Do danes sva bila tekmeca, zdaj pa sva kolega," je pristavil Clegg.

Zunanje ministrstvo v novi vladi prevzema konservativec William Hague, ki je dejal, da bo koalicijski dogovor, dosežen po petih dneh pogajanj, prestal preskus časa. "Menim, da to ne bo šibka koalicija. To bo močna vlada," je dejal Hague in dodal, da bo Afganistan, kjer ima Velika Britanija okoli 10.000 vojakov, njegova "najbolj nujna prednostna naloga".

Novi finančni minister, prav tako konservativec, George Osborne je dodal: "Zdaj je čas, da zavihamo rokave in da Britanija začne delati." Obrambno ministrstvo prevzema torijec Liam Fox.

Poleg Clegga so v vladi še štirje liberalnodemokratski ministri, med njimi tudi priznani finančnik Vince Cable kot minister za gospodarstvo, poročajo tuje tiskovne agencije.

Po Brownovem odstopu se je med laburisti začel boj za njegovo nasledstvo

Nekdanji britanski zunanji minister David Miliband je danes napovedal, da se bo potegoval za mesto vodje britanske laburistične stranke, potem ko je odstop s tega položaja v ponedeljek napovedal zdaj že bivši britanski premier Gordon Brown. Stranka je sicer po 13 letih na oblasti na četrtkovih volitvah izgubila vodilno mesto v britanski politiki.

59-letni Brown se je po četrtkovih volitvah, na katerih so slavili konservativci Davida Camerona, v sredo odstopil s položaja premiera, že pred tem pa je napovedal tudi odstop kot vodja laburistične stranke. S tem se je sprostilo mesto voditelja doslej najmočnejše stranke na Otoku.

Najvidnejši med kandidati za vodjo laburistov je zagotovo prav Miliband, ki ga je poročanju ameriške tiskovne agencija AP nedavno podprl tudi drugi dosedanji kandidat za vodjo laburistov, nekdanji notranji minister Alen Johnson.

Kljub temu da se je slednji umaknil iz tekme za prvaka laburistov, pa Miliband še zaleč ne ostaja edini kandidat. Konkurenco mu tako utegne predstavljati celo njegov mlajši brat Ed Miliband, ki je v preteklosti opravljal funkcijo ministra za energetiko.

Medtem nova britanska vladna garnitura pod vodstvom Camerona že prevzema vajeti vodenja države v svoje roke. Novi vodja britanske diplomacije William Hague se bo tako že v petek mudil na obisku v Washingtonu, kjer se bo udeležil pogovorov o vojni v Afganistanu.