Predsednik vlade Borut Pahor in Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeve, sta namesto tega sindikatom in delodajalcem predlagala, da bi za polno pokojnino zadostovala že starost 63 (za moške) oziroma 61 let ali 43 (za moške) oziroma 41 let delovne dobe. Delodajalci so predlog podprli, sindikati pa bodo svoje stališče sporočili do naslednjega ponedeljka, ko naj bi se pogajanja nadaljevala. Premier Pahor je ocenil, da so socialni partnerji na sestanku "vrnili zaupanje v socialni dialog". "V osnovi se strinjamo, da moramo zaradi sprememb v demografski politiki in zaradi vzdržnosti javnih financ podaljšati delovno dobo. Kako in kdaj, za koga in koliko, pa bo dogovorjeno na naslednjih sestankih," je povedal Pahor. Predlagal je, da bi glede upokojitvene starosti oziroma delovne dobe sprejeli okvirni kompromis na naslednjem sestanku, za tem pa se posvetili še naslednjim šestim odprtim vprašanjem; kot prvo bo na vrsti obračunsko obdobje za odmero pokojnin. "Naš cilj je, da poskušamo do konca maja priti do konca," je še povedal Pahor.

Minister Svetlik je pojasnil, da je vlada "pozorno prisluhnila kritikam vladnega predloga". "Največja kritika je bila, da smo premalo pozornosti posvetili tistim zaposlenim, ki so začeli delati v zgodnji mladosti, pred 20. ali 25. letom. Naš kompromisni predlog gre zato v smeri, da bi v večji meri upoštevali delovno dobo. Verjamemo, da je to rešitev, ki mora zadovoljiti tudi sindikate," je povedal Svetlik.

Čeprav so bili sindikalni voditelji po sestanku vidno zadovoljni, ker je vlada umaknila predlog o zvišanju upokojitvene starosti, pa so že dali jasno vedeti, da na predlagano podaljšanje delovne dobe ne nameravajo pristati. "Podaljšanje delovne dobe na 43 oziroma 41 let je za nas nesprejemljivo," je povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič, in dodal, da sindikati vztrajajo pri zahtevi, da bi za polno pokojnino zadostovalo 40 oziroma 38 let delovne dobe. Pri tem je znova opozoril, da smo v Sloveniji glede dejanske upokojitvene starosti po podatkih Eurostata že zdaj "v zlati sredini EU".

"Predlog vlade je daleč od tega, kar sindikati predlagamo, daje pa možnost, da se začnemo pogovarjati," je ocenil predsednik Pergama Dušan Rebolj. Po njegovem mnenju bi se o zahtevani starosti 60 let dalo dogovoriti, mnogo težje pa o podaljšanju delovne dobe. Rebolj je ob tem opozoril, da bo dogovor odvisen tudi od ostalih odprtih vprašanj, kot so predlagano podaljšanje obračunskega obdobja z 18 na 34 let, rešitve v zvezi z bonusi in malusi ter trajanjem prehodnega obdobja.