V Budimpešti je bilo odprtih samo še nekaj volišč, kjer v prvem krogu nobeden od kandidatov ni dosegel več kot petdeset odstotkov glasov. Fidesz je pred 14 dnevi počistil večino mest, pričakovanja so bila, da bo v drugem pobral še večino preostalih.

Volilna udeležba v drugem krogu je bila zato skromna. Na volišču v poslopju gimnazije v ulici Vaci je uslužbenec volilne komisije komisije povedal, da je do sredine popoldneva prišlo na volišče manj kot trideset odstotkov ljudi. V ulici Ö v strogem središču mesta jih je prišlo 33 odstotkov. "Glasovala sem za Fidesz," je rekla gospa Mária Vörös, ko je oddala svoj glas. "Preprosto sem se naveličala vsega, kar smo doživeli v zadnjih osmih letih." Zadnjih osem let je bila na oblasti socialistična stranka, ki je Madžarsko pripeljala v Evropsko unijo in dokončala proces sinhronizacije madžarske družbe z globalno ekonomijo. Na zunaj je Madžarska v tem času postala moderna država. Zgrajenih je bilo več kot tisoč kilometrov avtocest, ob njih pa so vsi znaki blagostanja. Vendar je blagostanje razporejeno tako nesorazmerno, da se več kot dve tretjini volilcev počuti, kot da so s tranzicijo in članstvom v Evropski uniji več izgubili, kot so pridobili. Ekonomska kriza jim je na koncu pobrala še državne subvencije za ogrevanje in socialno pomoč, s katerima si je socialistična vlada zagotovila drugi mandat.

Vodja zmagovitega Fidesza Viktor Orban je ta čas porabil, da je vse razdrobljene konservativne politične frakcije desnice postopoma združeval v svojo stranko.

"Zdaj je na koncu poti, na kateri je oblikoval en politični blok pod eno zastavo," je rekel minister v prvi Orbanovi vladi István Stumpf, ki vodi konservativni politološki inštitut Századvég. "Vsi so pod njegovo zastavo. Ustvaril je največji politični blok v zgodovini države." Prihodnja štiri leta bo Madžarska delovala kot enostrankarska država.

Tudi na sedežu socialistične stranke so se strinjali, da so volilci glasovali predvsem proti njim. Tako zelo veliko podporo je Fidesz dobil zaradi zelo slabih rezultatov socialistične vlade in popolnega kolapsa njene volilne baze.

Fideszu bo lahko vladati. Leva opozicija je ohromljena, na desnici pa ima stranko Jobbik, ki je odkrito antisemitska in rasistična do skoraj milijonske romske manjšine. Desnemu bloku, ki ima tudi sam zelo radikalno nacionalistično krilo, se bo lažje braniti pred obtožbami, da oživlja duha desnice, ki je med drugo svetovno vojno paktirala z nacizmom. Na svoji desni ima stranko, ki obljublja, da bo v parlament prišla v uniformah nacionalistične milice, s katero je paradirala med predvolilno kampanjo.