Upravne enote so v raziskavi glede števila prebivalstva, ki ga enota pokriva, razdeljene v tri skupine: male upravne enote (do 18.000 prebivalcev), srednje velike upravne enote (od 18.001 do 50.000 prebivalcev) ter velike upravne enote (več kot 50.000 prebivalcev). V Zlati niti po tej razdelitvi tako sodeluje 17 malih, 28 srednje velikih in 10 velikih upravnih enot. Na anketni vprašalnik je odgovarjalo 1.742 zaposlenih, kar pomeni v raziskovanju nadpovprečno, 63,4-odstotno odzivnost.

V skupini malih upravnih enot so se med finaliste uvrstile (po abecedi) UE Dravograd, UE Hrastnik in UE Tržič, v skupini srednje velikih upravnih enot so finalisti upravne enote UE Brežice, UE Šentjur pri Celju in UE Trebnje, v kategoriji velikih upravnih enot pa UE Domžale, UE Murska Sobota in UE Ptuj. O zmagovalcu v vsaki izmed kategorij bo izborna komisija odločala po poglobljenih intervjujih z vodstvi.

Skupna povprečna ocena kakovosti odnosa med zaposlenimi in organizacijo za sodelujoče upravne enote je 3,9, kar je več od skupne povprečne ocene najboljših slovenskih podjetij, kjer je bila ta ocena v letu 2009 3,62. Največja med prijavljenimi je UE Ljubljana, najmanjša pa metliška upravna enota. Priznanja najboljšim upravnim enotam bo ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs podelila 2. junija 2010 na Dnevih javnega prava in javnega managementa v Portorožu.

"Dokazali smo, da izhodiščna metodologija Zlate niti, ki je bila zasnovana za gospodarstvo, omogoča pretvorbo tudi za druga področja. Prilagoditve, ki smo jih oblikovali v razvojnem procesu, se nanašajo predvsem na metriko kazalnikov uspešnosti in učinkovitosti. Ta se v primeru upravnih enot, kar je logično, bistveno razlikuje od kazalnikov uspešnosti gospodarskih družb," je o metodoloških prilagoditvah povedala vodja metodologije Edita Krajnović.