Zunanji ministri so v četrtek zvečer namreč sprejeli odločitev, da se BiH dodeli Map, bo pa prvi program sodelovanja lahko predložila šele, ko bodo izpolnjeni določeni pogoji. Med drugim je treba rešiti vprašanje delitve vojaškega premoženja med obe entiteti, Federacijo BiH in Republiko srbsko.

"To je dober kompromis, predvsem pa je važno, da je BiH dobila Map. Mi smo izjemno zadovoljni s to odločitvijo," je še dejal vodja slovenske diplomacije in dodal, da je to prvenstveno uspeh BiH in prebivalcev BiH, ki so si to tudi zaslužili. "Je pa to tudi velik uspeh Slovenije in slovenske diplomacije", ki je bila od zadnjega ministeriala decembra lani dejavno tako z javno kot tiho diplomacijo, je še dejal minister Žbogar.

Kot je še pojasnil, je bila BiH v Tallinnu povabljena v Map, hkrati pa je bilo temu dodano, da preden lahko BiH preda svoj prvi akcijski načrt, s čimer se začne to sodelovanje, mora izpolniti pogoj, da se nepremično premoženje uredi ali registrira. Ob tem je minister Žbogar ocenil, da je to "nekaj, kar je težko storiti do volitev", ki so predvidene jeseni letos, saj gre za večji paket in dogovor, vezan tudi na ustavne spremembe v BiH. Vodja slovenske diplomacije je ob tem izrazil upanje in pričakovanje, da se bodo voditelji v BiH ustavnih sprememb lotili takoj po volitvah. Tudi pogoje za predajo Mapa bi lahko BiH po oceni Žbogarja izpolnila v letošnjem letu in bi se "potem polno vključila v ciklus Mapa".

"Najbolj pomemben je simbolni pomen. To, da smo BiH dodelili Map," je še dejal Žbogar in dodal, da je prevladala ocena, da bo BiH lažje storila ustavne reforme skozi proces Map, kot če bi to bil pogoj za vstop v Map. "Zavezništvo je na koncu sprejelo, da je bolje BiH dati Map in za napredovanje znotraj Map procesa postaviti to kot pogoj, kot pa da se jih drži pred vrati, dokler tega ne izpolnijo. Mislimo, da bo veliko lažje, ker se tudi nekako ozračje izboljša s tem, ko so vključeni v te naše procese," je še dejal minister Žbogar.

Zunanji ministri Nata dvodnevno neformalno zasedanje v Tallinnu danes nadaljujejo z razpravo o odnosih z Rusijo, govorijo pa tudi o prenosu zagotavljanja varnosti v Afganistanu z mednarodnih na lokalne sile.