V prizadevanju za večjo stopnjo kohezivnosti vladne koalicije sta se Berlusconijeva Najprej Italija in Finijevo Narodno zavezništvo zlila v Stranko ljudstva svobode. Komaj leto star zakon pa je že po nekaj tednih začel škripati na vseh koncih. Nekaj bivših Finijevih polkovnikov je podleglo šarmu in oblasti premožnega Berlusconija, medtem ko je bil Fini zaradi nedemokratičnih postopkov prisiljen premierja pogosto opozarjati na načela parlamentarne republike. Ob popolni razdrobljenosti in krizi identitete opozicije je bivši vodja fašistov predstavljal enega od redkih glasov, ki so opozarjali, da premier krši načela pravne države.

Po deželnih volitvah pred nekaj tedni pa se je nasprotje med Berlusconijem in Finijem še bolj zaostrilo. Severna liga, največji zaveznik Stranke ljudstva svobode v vladni koaliciji, je z volitvami prevzela oblast še v dveh severnoitalijanskih deželah. "S prevlado v Lombardiji, Piemontu in Benečiji, ki proizvedejo eno tretjino bruto nacionalnega proizvoda, je liga na severu Italije postala hegemon. Ne mine dan, da ne bi Stranki svobode ljudstva snedla enega kosa njenega teritorija," je včeraj v neki razpravi dejal Massimo Cacciari, bivši župan Benetk, sicer pa filozof in disident leve stranke demokratov. Cacciari, ki zelo dobro pozna razmere na severu Italije, je svoji stranki pred dolgimi leti predlagal, da naj se prodoru Severne lige upre z ustanovitvijo levičarske severnjaške politične formacije. Cacciari zagotavlja, da je razlog Finijevega nesoglasja z Berlusconijem dejstvo, da liga že poveljuje vladni koaliciji.

Fini upa na vse več podpore

Pretekli petek je med premierjem in predsednikom poslanske zbornice izbruhnil spopad, ki so ga zanetile izjave Umberta Bossija. Absolutni gospodar Severne lige in minister za reforme v Berlusconijevi vladi je zahteval, da njegova stranka prevzame strateško vlogo v nekaterih pomembnih bankah ter za leto 2013 Severni ligi rezerviral vladno palačo v Rimu. Berlusconi je napovedi pospremil z izjavo, da je Bossi njegov edini in največji zaveznik.

Gianfranco Fini ne misli tako. V poskusu, da bi našla skupen jezik, sta se Berlusconi in Fini dogovorila za delovno kosilo. Menda pa so med kosilom leteli krožniki. Fini je zagrozil, da bo izstopil iz koalicije in v parlamentu ustanovil svojo skupino poslancev in senatorjev, Berlusconi pa je zahteval, naj Fini odstopi s položaja predsednika poslanske zbornice. Nekajdnevno zatišje, ki ga je Fini porabil za to, da je preštel svoje čete v parlamentu, Berlusconi pa za študij vojne taktike, se je končalo z včerajšnjo enostransko razglasitvijo premirja. Gianfranco Fini je namreč uvidel, da Berlusconiju v parlamentu za zdaj ne more povzročiti večje škode. "So trenutki, ko je treba za svoje ideje tudi tvegati. To je ta trenutek. Ne znese mi več, da bi Berlusconiju postavljal vedno ena in ista vprašanja," je včeraj dejal Fini, ko je naznanil, da kljub temu, da se ne strinja z Berlusconijevo politiko, ostaja v vladni koaliciji. Fini je položaj ločenega življenja pod isto streho sprejel iz nujnosti.

Toda čeprav so ga včeraj zapustili mnogi sopotniki iz stranke Narodnega zavezništva, Fini upa, da bo z ekspanzijo agresivne in avtoritarne politike Severne lige postopoma pridobil vse več podpornikov in dokončno zapustil Berlusconijevo barko. Z odstopom s položaja predsednika Fiata se je včeraj v Rimu začelo govoriti, da se bo bodoči sredinski stranki Finija pridružil tudi Luca di Montezemolo.