Vrtinec škandala pedofilije, ki je zajel Cerkev, grozi, da bo potopil barko. Tik preden je postal papež, je Ratzinger dejal, da bo Cerkev, ki na vseh koncih pušča vodo, očistil umazanije. Pet let kasneje, rečeno z besedami Mancusa, isti barki grozi, da se bo, še preden bo dosegla breg, potopila s kapitanom vred. "Papež ni problem, papež je rešitev problema," je na dan obletnice o škandalu pedofilije v Cerkvi spregovoril monsinjor Rino Fisichella, član Kongregacije za nauk vere, nekdanji Sveti oficij, ki bi, po mnenju teologa Mancusa, moral na široko odpreti vrata svojih skrivnosti.

Nova afera: otroci duhovnikov v ZDA

Namesto Cerkve to zaenkrat počnejo drugi. Tako je londonski Times v nedeljo odprl sveže poglavje, ki razkriva nove "umazanije" (beseda je Ratzingerjeva) iz preteklosti Cerkve. Na dan, ko je papež na Malti iskal zavetje med Cerkvi zvestim katoliškim prebivalstvom in se posvečal biblijski temi brodoloma svetega Pavla, je londonski časnik objavil poročilo o nezakonskih potomcih ameriških katoliških duhovnikov. Kot kaže, je ameriška katoliška cerkev dolga leta prikrivala grehe svojih svečenikov ter materam teh otrok v zameno za molk izplačevala vzdrževalnine. Ker Cerkev pred leti ni hotela pokriti stroškov za zdravljenje njenega sina, ki je lanskega novembra umrl zaradi tumorja, je samska mati prekinila zaobljubo molka ter očeta, duhovnika Henryja Willenborga, in cerkev prijavila na sodišču. Times poroča, da je zgolj v ZDA približno 2000 otrok, ki imajo med duhovniki prikrite očete.

Papež se je v nedeljo na Malti med srečanjem z nekaterimi žrtvami v imenu Cerkve opravičil za zločine in za pedofilske duhovnike uporabil do zdaj najostrejše besede. Kljub temu pa hitri razvoj dogodkov in nova razkritja umazanih prehiteva papeža, ki se je, kot kaže, dejansko lotil čiščenja Cerkve.

Toda ali rimska kurija in Vatikan sledita papežu? Včeraj je kolegij kardinalov rimske kurije papežu priredil slovesno kosilo. V Dvorani vojvod v apostolski palači je papeža častilo približno 60 kardinalov. Z intimno slovesnostjo, kot je kosilo imenoval vatikanski tisk, so kardinali Benediktu XVI. hoteli izraziti podporo. "Molili bomo zanj," je včeraj dejal kardinal Angelo Bagnasco, predsednik italijanske škofovske konference, ki je najavil obdobje očiščenja Cerkve.

Včeraj in v preteklih dneh izražena enotnost med kurijo in svetim očetom pa med opazovalci ni zaustavila ugibanj o dejanskem stanju moči za vatikanskimi zidovi. Prevladuje mnenje, da je papež osamljen ter da s kurijo in najpomembnejšimi kardinali komunicira zgolj občasno. Podobno kot Wojtyla pred njim tudi Ratzinger najbolj zaupa svojemu osebnemu tajniku. Toda Georg Genschwein bolj kot s kurijo komunicira z gibanjem Opus Dei, ki pa je zgolj eno od mnogih gibanj, s katerimi se pred kurijo običajno ščitijo papeži. "Najhujša kriza v sodobnem obdobju papeštva je posledica dejstva, da nikomur od papežev ni uspelo, da bi vase zaprto, klerikalno Cerkev spremenil v Cerkev 'občestva', ki jo je predvidel Drugi vatikanski koncil," je včeraj zapisal Gianfranco Zizola, eden od vodilnih italijanskih vatikanistov.