Parlamentarna komisija je danes skupaj s člani komisije za preprečevanje korupcije obravnavala vsebino spremembe 14.b člena poslovnika državnozborske komisije. Člani komisije iz opozicijskih poslanskih skupin so enotni, da omenjeni člen poslovnika ostaja v veljavi. "Vztrajali bomo, da jo tisti, ki jim je ta vsebina namenjena, tudi upoštevajo. Sicer pa kršijo veljavno zakonodajo in veljavni pravni red," je dejal Marinič.

Omenjenemu členu pa koalicijski člani komisije nasprotujejo, saj komisiji DZ omogoča, da od komisije za preprečevanje korupcije zahteva mesečno poročanje. Zato sta člana SD in član DeSUS današnjo sejo zapustila, medtem ko se član poslanske skupine Zares ni opravičil.

Državnozborska komisija je sicer že v začetku marca obravnavala zahtevo poslanskih skupin SD, Zares in DeSUS za spremembe poslovnika, vendar pa te niso bile izglasovane. Koalicijski poslanci so zato napovedali, da bodo poslovnik poslali v presojo ustavnemu sodišču. To je pobudo za oceno ustavnosti sicer dvakrat že zavrglo.

Člani komisije z dolžnostjo sodelovanja na sejah

Člani komisije so dolžni sodelovati na sejah delovnih teles DZ, je poudaril Marinič, zato ocenjuje, da koalicijski člani komisije s tem kršijo veljavno zakonodajo.

Člani komisije so se sicer danes seznanili tudi s poročilom o vsebini in obsegu nadzora nad premoženjskim stanjem ter ugotovitvah in mnenjih komisije za preprečevanje korupcije, povezanih z nezdružljivostjo, darili in poslovanjem za obdobje od 23. septembra do 21. decembra 2009.

Marinič je izpostavil, da ima komisija za preprečevanje korupcije "nenavadno visoko najemnino za njihove poslovne prostore". Ta po Mariničevih besedah znaša 30.000 evrov mesečno, mesečni stroški pa znašajo dodatnih 7000 evrov. To je za 22 zaposlenih na komisiji znesek, ki presega neke normalne okvire, ocenjuje Marinič.

Kosova obrazložitev opozicije ni prepričala

Obrazložitev predsednika državne komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa opozicijskih članov komisije ni prepričala, je pojasnil Marinič po današnji seji komisije. Kos je višino najemnine namreč pojasnjeval s tem, da gre za velik prostor oz. sejno sobo, ki ga komisija skupaj z ministrstvom za javno upravo uporablja za namene izobraževanja. Zato bo parlamentarna komisija v prihodnosti spremljala, "ali je tako enormen znesek za najem upravičen in ali ne gre za oškodovanje poračuna," je pojasnil predsednik komisije DZ.

Kos je za STA pojasnil, da je višina najemnine za prostore komisije zmotila samo Mariniča in nikogar drugega. Po njegovi oceni najemnina glede na kakovost prostorov ni visoka. Ko se je komisija odločala za preselitev, je preverjala, kakšne so pretekle cene najema kvadratnega metra v tej stavbi, na koncu pa so dosegli srednjo ceno, je dejal.

Sicer pa so člani državnozborske komisije tudi seznanili s poročilom o delu komisije za leto 2008. Pri predhodni obravnavi poročila so od Kosove komisije zahtevali, naj poročilo v določenih delih dopolni, med drugim v poglavju o mednarodni dejavnosti komisije, in sicer glede vloge in delovanja članov Kosove komisije pri "internacionalizaciji primera Patria". Tega poročila Kosova komisija po besedah Mariniča do danes ni podala, saj da niso razumeli, kaj so želeli izvedeti pod vprašanjem internacionalizacije. Takšen odgovor komisiji Marinič ocenjuje kot neresen.