Morda ste se že lotili prvih pomladnih del na vrtu, morda še ne. Poglejmo, kaj je treba najprej postoriti.

Zimsko zaščito hortenzijam, vrtnicam in drugim občutljivejšim rastlinam takoj odstranimo, ker spomladi pod njo premočno odganjajo.

Nizke vrtnice obrežemo lahko na tri do pet oči, šteto od spodaj navzgor. Vendar pa nekateri priporočajo, da pustite vrtnice tudi višje ter obrežete le pozeble dele. Grme pa je seveda treba primerno razredčiti, odstraniti suhe veje, veje, ki se križajo in zasenčujejo. Močno obrezane vrtnice potrebujejo namreč dalj časa do cvetenja in se s tem močneje izčrpavajo kot one, ki smo jih le malo obrezali. To še posebno velja za posamezne rožne grme, ki se svobodno razvijajo, neutesnjeni od sosednjih sadik. Potem ko smo jih po potrebi obrezali, jih okopljemo in očistimo plevela.

Ne pozabimo tudi na dognojevanje sadnega drevja, jagodičevja in vrtnic z mešanim mineralnim gnojilom.

Suhih delov rastlin očistimo tudi nasade trajnic, vendar previdno, da ne poškodujemo mladih poganjkov in spomladanskih čebulnic.

Končno pregrabimo še vrtno trato in jo očistimo razpadajočih organskih ostankov - listja in suhe trave. Izdatno jo pognojimo s posebnim gnojilom za trato, ki vsebuje precej dušika.

Pohiteti bo treba tudi z zasajanjem novega sadnega drevja, jagodičevja in okrasnega rastlinja, saj je spomladanska sezona tako hitro mimo. Sadimo lahko do pričetka brstenja lesnatih rastlin, kasneje je uspeh sajenja že tvegan.