"Če kdo misli, da bodo delavci delali 45 let za tiste, ki tlačijo v žepe, se moti, je dejal predsednik Pergama Dušan Rebolj. "Danes je le protestna konferenca, jutri gremo pred vlado, pojutrišnjem na barikade," je napovedal.

Tudi predsedniki drugih sindikalnih central so izrazili nezadovoljstvo s predlogom novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in predlogom novele zakona o delovnih razmerjih. Poudarili so nujnost socialnega dialoga, ki je zdaj po njihovih besedah na najnižji točki, ter pomen spoštovanja delavca, njegovih pravic in dostojanstva.

Za sindikate je dvig starostne meje kot pogoj za polno pokojnino nesprejemljiv, saj bodo tisti, ki so se zaposlili še pred 20. letom starosti, morali delati tudi do 45 let.

Sindikati vztrajajo, da je edini pogoj za pridobitev polne pokojnine 40 let pokojninske dobe za moške in 38 let za ženske.

Daljše ostajanje v zaposlitvi naj se po zahtevi sindikatov doseže le z bonusi, torej pribitki, nikakor pa ne z malusi, odbitki, kot predlaga vlada.

Nasprotujejo podaljševanju obdobja za izračun pokojninske osnove z zdajšnjih 18 let na 34 let, saj bi to po njihovem opozorilu znižalo pokojnine tudi do 10 odstotkov.

Zahtevajo, da država še naprej jamči za izplačilo ustrezne ravni poklicnih pokojnin. Čim prej naj možnost za vključitev zagotovijo tudi drugim delavcem, ki delajo na takih delovnih mestih in pod takimi pogoji dela, ki ne dopuščajo ostajanja v zaposlitvi do minimalnih upokojitvenih pogojev.

Zahtevajo sklenitev dogovora o ključnih rešitvah na področju pokojninske zakonodaje na podlagi medgeneracijske solidarnosti.

Nasprotujejo tudi radikalnemu znižanju odpravnin in ostalim predlogom za nižanje delovnopravnih standardov in pravic zaposlenih.

Od vlade poleg tega zahtevajo, da bi odločitve za zaposlene in delodajalce sprejemali v Ekonomsko-socialnem svetu le na podlagi konsenza. Vlada namreč zdaj po mnenju sindikatov Ekonomsko-socialni svet izkorišča za sprejemanje odločitev po svoji meri.

Predsednik vlade Borut Pahor bo sprejel predstavnike sindikalnih central KS 90, Neodvisnost, Alternativa, Solidarnost in Pergam danes predvidoma ob 13.30, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Po predlogu zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki naj bi pomenil šele prvo fazo pokojninskih sprememb, se bodo moški lahko starostno upokojili pri 65. letu starosti, ženske pa pri 63. letu. Za izračun pokojninske osnove pa naj bi namesto sedanjih 18 let upoštevali katerih koli zaporednih 34 let zavarovanja. Zakon, katerega predlog je od 24. marca v javni razpravi, naj bi začel veljati z letom 2011.