Upravni odbor je sicer že sklenil, da zadolževanje ne pride v poštev, je spomnil generalni direktor ZZZS Samo Fakin: "Zato bomo v petek na izredni seji upravnega odbora razpravljali o tem, kaj narediti. Najverjetnejši scenarij je, da bo zdravstvena blagajna znižala avanse, torej sredstva, ki jih od nje mesečno prejemajo zdravstveni zavodi."

Le toliko plačila, kot bo denarja

Kot pravi, se bodo v tem primeru držali preproste logike in izvajalcem plačali le toliko, kolikor bo denarja. Do tega bo prišlo, ko ne bodo več mogli poravnavati dolgov. Že ta mesec pa bodo verjetno plačilo avansov za nekaj dni zamaknili. Znotraj teh avansov zajemajo sredstva za plače 60 odstotkov, preostalo pa so sredstva za storitve. Kako bodo v bolnišnicah in zdravstvenih domovih izplačali plače zaposlenim, je njihova stvar, pravi Fakin. Ena od možnosti je, da bodo plače izplačali kot običajno, torej 15. v mesecu, zamaknili pa izplačila dobaviteljem.

Fakin sicer pričakuje, da bodo imele bolnišnice zaradi nižjih avansov težave in da se jim bodo začeli nabirati dolgovi. "Politika in sindikati so se odločili za višje plače v zdravstvu. Zaradi posledic previsokega povišanja bodo šli zdravstveni zavodi sedaj v minus. Politika in sindikati se morajo odločiti, kaj bodo naredili zdaj, ko bo zmanjkalo denarja," je dejal Fakin. V dveh letih je zavod z različnimi ukrepi privarčeval 216 milijonov evrov, stroški pri izvajalcih pa so se zmanjšali za 10 do 15 odstotkov, je spomnil. "Prav dosti notranjih rezerv ni več, zato so na vrsti sistemske spremembe. Plače je treba vrniti v okvire zmožnosti in razširiti prispevne osnove. Če tega ne bomo storili, bomo izbirali med dvigom prispevne stopnje in rezom v pravice," ugotavlja Fakin.

Kratkoročna možnost bi bila tudi, da bi začasno ustavili investicije v zdravstvu, ki jih financira proračun, in ta sredstva namenili zdravstvenim storitvam, je potrdil. "To bi bilo mogoče. Investicije v zdravstvu se tako in tako napajajo iz DDV, ki prihaja iz zdravstva," je dejal Fakin, ki meni, da bi bilo to kljub vsemu boljša možnost od rezanja pravic.

"Zadolževanje ni smiselno"

"Pokrivanje tekočih obveznosti ZZZS z zadolževanjem ni smiselno, še zlasti, dokler se še ne ve, kakšna bo zdravstvena reforma in kakšne bodo njene finančne posledice. Dokler ni osnovnega načrta, kako pokriti dolg, je zadolževanje zelo slaba možnost. Z njim zdravstvene blagajne ni mogoče sanirati. Namesto tega je treba prihodke uskladiti z odhodki," je poudaril direktor Inštituta za ekonomske raziskave v zdravstvu INERHC Aleš Živkovič. Kot pravi, je to mogoče s povečanim financiranjem, zniževanjem pravic ali pa povečevanjem učinkovitosti. Po njegovem bi bilo za začetek smiselno iz obveznega zdravstvenega zavarovanja izločiti pogrebnine, posmrtnine, del terciarne dejavnosti in del zdraviliškega zdravljenja. Na strani financiranja bi bilo treba razširiti osnovo za prispevke, ukiniti prostovoljno zavarovanje in nekoliko povečati prispevno stopnjo. "V tem primeru bi bilo treba obremeniti prispevek delavca, a tako, da bi tisti z večjo plačo plačali več.

Tisti z nižjimi dohodki bi bili na boljšem in bi plačali manj kot sedaj, ko plačujejo prostovoljno zdravstveno zavarovanje," ugotavlja Živkovič.