Na spletni strani www.registarbranitelja.com je objavljen seznam hrvaških braniteljev v domovinski vojni, z njegovo pomočjo pa lahko po imenu in priimku poiščete katerega koli od njih. "Pritisk javnosti na objavo registra je velik, veča se že dlje časa, sedaj pa smo prišli v situacijo, v kateri ena stran zavrača, druga pa zahteva objavo registra. Informacija mora biti svobodna, kar se je tukaj tudi zgodilo. Sedaj pa morajo vse strani iz dostopnih podatkov narediti najbolje, kar lahko. Od vseh nas je odvisno, da se do registra obnašamo odgovorno ter se čim prej začnemo ukvarjati s prihodnostjo, ne pa z dogodki, ki so bili in so ostali v preteklosti,“ je zapisano na spletni strani, kjer je objavljen register.

Vlada je do sedaj le na kratko sporočila, da z objavo registra nima nikakršne povezave, o njegovi avtentičnosti pa niso razpravljali. Če je register pristen, ne more potrditi niti Ministrstvo za obrambo, iz urada Iva Josipovića pa je prišlo sporočilo, v katerem je pisalo, da je znano, da se predsednik Hrvaške zavzema za objavo registra, a želi, da bi bil objavljen v skladu z zakonom.

Register je ukraden z ministrstva: "Varnost računalnikov je na sramotno nizki ravni“

Iz besedila, ki je objavljen na prej omenjeni spletni strani, lahko zaključimo, da so register "podtaknili“ hekerji, saj se avtorji spletne strani domnevno hvalijo, kako nizka je računalniška varnost na ministrstvu.

"Apeliramo, da se čim prej začnejo postopki, da bi se sprožili varnostni postopki, saj je bil pristop k temu registru preveč enostaven in neresen, sam register pa je bil slabo narejen. Upamo, da ni tega kdo slučajno naročil in plačal, glede na to da je register ustvarjen na stopnji domače naloge srednješolca informativne smeri,“ so sporočili avtorji spletne strani, ku so register očitno ukradli od ministrstva.

Register je bil dostopen samo pol ure preden se je stran zrušila

Register braniteljev so na spletu objavili okoli 19.00 ure, a že pol ure zatem dostop do strani ni bil več možen. Zaenkrat še ni znano, ali se je stran sesula zaradi prevelikega obiska ali pa jo je nekomu v tem ekstremno kratkem času uspelo zapreti. A vendar je bilo tiste pol ure, ko je stran delovala, dovolj, da so se uspeli prepričati o njeni pristnosti.

Na spletni strani, kjer je bil za kratek čas dostopen tudi register, je navedeno, da je register veteranov v drugih državah javen, zaradi česar naj ne bi bilo nikakršnega razloga, zakaj ne bi smel biti objavljen tudi na Hrvaškem. Tisti, ki so register objavili, pa prav tako navajajo, da tega dokumenta tako ali tako ni bilo mogoče več skrbno varovati. "Naša dilema ni bila, ali bomo objavili register ali ne, temveč je bilo vprašanje, kdaj ga bomo objavili, če ga ne bi objavili mi, pa bi ga nekdo drug,“ so sporočile neznane osebe, ki so register objavile na spletu.

Register ni celoten, objavljenih je 90 odstotkov registriranih braniteljev

Osebe, ki so register objavile, so že takoj sporočile, da ima njihova stran omejen čas trajanja. "Glede na občutljivost informacij, ki so na strani predstavljene, smo se odločili, da bo imela ta spletna stran omejen rok trajanja. Ta čas bo dovolj kratek, da register ne bo postal trajen vir na spletu, a dovolj dolgo, da damo oblasti čas, da organizira svoj register. Ko se bo oblast odločila objaviti svoj register (pod katerimikoli pogoji, ki bi vpogled v register omogočili komurkoli), bomo to stran zaprli,“ so še zapisali.

V registru niso navedena vsa imena braniteljev, opozarjajo njegovi avtorji: "V tem registru se nahaja več kot 90 odstotkov vseh, ki so bili v tem času registrirani kot branitelji. Zaradi skrbi, da bi objava celotnega registra lahko ogrozila varnost posameznikov, in z obzirom na to, da natančen kriterij, po katerem bi lahko to potrdili, ne obstaja, so iz registra izvzeta vsa poznana in potencialno občutljiva imena."

Hrvaška vlada zaenkrat nima komentarja v zvezi z objavo registra

"Ministrstvo za obrambo bo dogodke kmalu komentiralo, to je vse, kar lahko zaenkrat rečem,“ je za hrvaške medije povedal tiskovni predstavnik vlade Zlatko Mehun. Urad predsednika Iva Josipovića je zaenkrat brez komentarja. Domnevno zaenkrat tudi ne razpolagajo z zadostno količino podatkov, da bi se lahko uradno odzval na objavo registra. Neuradno pa so hrvaški mediji izvedeli, da naj bi se urad predsednika strinjal z objavo, a se je moralo to pripetiti "le legalno in v skladu z zakonom“. "Register mora biti objavljen, a zagotovo ne na takšen način,“ je dejal vir, ki je blizu hrvaškemu predsedniku.

MORH: Še vedno ne vemo, ali so podatki pristni

"Ministrstvo za obrambo Republike Hrvaške v tem trenutku ne more komentirati objave registra braniteljev na spletu, saj še vedno ne vemo, ali govorimo o pristnih podatkih. Kot ste najbrž opazili tudi sami, je dostop do strani onemogočen. Glede potrjevanja avtentičnosti podatkov pa bo ministrstvo uvedlo preiskavo o tem in sprožilo primerne postopke,“ je za hrvaške medije dejal tiskovni predstavnik ministrstva za obrambo Goran Grošinić.

Malo kasneje se je oglasil tudi minister Tomislav Ivić: "Ministrstvo za družino, veteranske zadeve in medgeneracijsko solidarnost najostreje obsoja objavo t.i. registra hrvaških braniteljev kot protizakonito in protiustavno dejanje. Do zdaj objavljeni podatki na spletu niso edinstven register hrvaških braniteljev, ampak le del podatkov, ki jih uporabljajo za izdelavo edinstvenega in združenega registra hrvaških braniteljev. Preiskavo glede tega, kako so se ti podatki sploh znašli na spletu, je že sprožena, iščejo pa tudi tiste, ki so za objavo odgovorni. Govorimo namreč o zasebnih podatkih, katerih objava je zaščitena z ustavo in drugimi zakoni.“

Karamarko je najavil preiskavo

Tomislav Karamarko je sporočil, da register zagotovo ni pricurljal iz ministrstva za notranje zadeve, temveč v tem primeru govorimo o podatkih iz baze podatkov ministrstva za obrambo, zaradi česar bo preiskavo vodila vojna policija. "Še vedno pa od pristojnih služb čakamo na informacije, ali je dokument, objavljen na spletu, avtentičen,“ je dejal. "Policija je že sprožila preiskavo, ki bo pokazala, ali so bili na tisti spletni strani zares objavljeni podatki iz registra braniteljev, s čimer bi bilo narejeno kaznivo dejanje razkritja državne skrivnosti.“

Prostor na serverju so kupili za šest dolarjev

Na Jutarnjem listu so storili korak naprej – v razgovoru s strokovnjakom za informatiko, ki je sledil IP naslovu, na kateri je registriran naslov www.registarbranitelja.com, so uspeli rekonstruirati način, na katerega je bila stran prijavljena.

Ena ali več oseb je 29. marca na serverju v Kanzasu v ZDA za šest ameriških dolarjev zakupila prazen prostor in registrirala domeno registarbranitelja.com. Lastnik tega serverja oz. računalnika, na katerem je domena registrirana, je podjetje InvisiHosting.

Govorimo o ponudniku, ki ponuja komercialne usluge zakupa prostega prostora in je orientiran, po podatkih na njihovi spletni strani, v smeri svobode govora, zainteresiranim pa ponuja popolnoma anonimno ustvarjanje spletnih strani. Dejstvo je, da je ta oseba (ali pa več oseb) vedela, da bi bila stran zaprta v trenutku, če bi bila registrirana na katerem od hrvaških serverjev.

Po zakupu prostora so nanj naložili bazo podatkov braniteljev in v php programu ustvarili še iskalnik. Avtorji stani obiskovalcem ne omogočajo pregleda seznama imen, ampak morajo ti s pomočjo iskalnika najti osebo, ki jo iščejo – vanj namreč vpišejo zahtevano ime in priimek.

Do varnosti prek anonimnosti

Policija pa je naletela na oviro – lastnik serverja, na katerem so register objavili, ne namerava sodelovati s hrvaško policijo. Podjetje se oglašuje s sloganom – 'Do varnosti prek anonimnosti.' "Ta register je pri vas velika in pomembna zadeva. Na moje serverje se danes skuša prijaviti celotna Hrvaška,“ je bil začuden predsednik InvisiHostinga Matthew Schiros, ko so mu hrvaški novinarji razložili, kaj ta register predstavlja za hrvaško javnost.

Na vprašanje, kaj bo storil, če bo hrvaška policija od njega zahtevala podatke o osebah, ki so pred nekaj dnevi zakupile prostor na njegovem serverju, Schiros odločno odgovarja: "Če bom sodeloval s policijo? Ne pride v poštev.“

Nič nas ne zavezuje k sodelovanju z agenti tujih držav

“O svojih strankah nikoli ne dajemo podatkov, zlasti ne agentom tujih držav. InvisiHosting je ameriško podjetje, zato bomo spoštovali relevantne ameriške zakone in predpise, nič pa nas ne zavezuje k sodelovanju z vladami tujih držav, zato tega tudi ne delamo,“ je dejal Schiros in pojasnil, da je njegovo podjetje že v preteklosti zavrnilo policijske zahteve mnogih velikih držav.

"Dogaja se, da preiskovalci želijo informacije naših strank. Zanje so nas prosili že Britanci, Francozi, Nemci, Nizozemci... Nekajkrat so se na nas obrnili tudi že iz Scotland Yarda, ampak smo jih vsakič zavrnili. Svobodo govora jemljemo zelo resno in močno verjamemo, da se lahko ta izrazi le, če obstaja možnost popolne anonimnosti,“ je še dejal.

In ravno to Schiros obljublja vsem svojim strankam: "InvisiHosting je zasnovan na ideji, da lahko vsakdo, ki ima v žepu tri dolarje in omogočen dostop do spleta, komunicira prek spleta, mi pa zagotavljamo popolno anonimnost. Verjamemo, da morajo imeti ljudje pravico do tega, da rečejo tisto, kar želijo in razmišljajo brez straha in razmišljanja o maščevanju. Da bi bil govor popolnoma svoboden, pa morajo imeti ljudje pravico do anonimnosti. Ravno zaradi tega naše podjetje ne bo nikoli cenzuriralo objav na svojih serverjih.“