Tako naj bi bilo v enem od stanovanj koprske občine v času pred referendumom po trditvah naših virov prijavljenih kar 40 oseb, ki so bile tako vpisane tudi v volilni imenik na voliščih na Regentovi 4. Kot je znano, je koprski župan Boris Popovič odločen nasprotnik ustanovitve nove občine Ankaran. Koprska občina ima več občinskih stanovanj na Razgledni in Regentovi ulici v Ankaranu.

Poglejmo najprej, kaj se je dogajalo na referendumu v Ankaranu. Pravico je imelo glasovati 2681 volivcev, dejansko pa jih je glasovalo 1724 (1704 veljavnih glasovnic). Rezultat glasovanja pa je bil naslednji: 956 jih je glasovalo za, 748 pa proti novi občini Ankaran. Razlika je bila torej 208 glasov.

Podatki iz preteklih volitev kažejo, da se je pred referendumom 2010 število volilcev v Ankaranu nenavadno povečalo. Na lokalnih volitvah 2002 je imelo na voliščih v osnovni šoli Regentova 4, Ankaran, volilno pravico 2515 volilcev, na državnih volitvah leta 2008 jih je tu smelo voliti 2534, na referendumu pa je volilno pravico imelo že 2681 upravičencev - v enem letu torej prirast za 138 volivcev. Pri tem je treba posebej omeniti, da je na referendumu v Ankaranu glasovalo 32 volilcev, ki še niso bili vpisani v ankaranski volilni imenik, ampak so prišli s potrdilom upravne enote, kar pomeni, da so stalno bivališče v Ankaranu prijavili tik pred zdajci. Za primerjavo - na istočasnem referendumu za novo občino Mirna na Dolenjskem ni bilo niti enega volilca s potrdilom upravne enote.

Pojavila so se tudi imena nekaterih, ki naj bi se lani pred referendumom prijavili v Ankaranu. Mnogi med njimi naj bi bili tudi posamezniki, ki so politično, poslovno ali drugače povezani s stranko Koper je naš. Med imeni, ki se omenjajo, je koprski podžupan Jani Bačić, ki smo ga včeraj poklicali. Rekel je, da ne želi dati izjave. Med "preseljenimi" je menda bilo tudi več nogometašev koprskega nogometnega kluba. Mladen Rudonja nam je včeraj zagotovil, da se v Ankaranu ni prijavil.

O sumih smo govorili tudi z Gregorjem Strmčnikom, enim od pobudnikov ustanovitve nove občine Ankaran. Pritrdil je sumom o množičnem predreferendumskem priseljevanju volilcev v Ankaran in opozoril, da poskuša koprski župan Popovič zdaj tudi kot državni svetnik preprečiti ustanovitev občine tako, da predlaga veto državnega sveta. O tem bo državni svet odločal na današnjem popoldanskem zasedanju. "Če bodo svetniki pritrdili takšni Popovičevi zahtevi, bo to huje, kot da bi poslanci Srečku Prijatelju podelili imuniteto," je prepričan Strmčnik.

Ob sumu spornega predreferendumskega priseljevanja v Ankaran gre opozoriti, da kazenski zakonik sankcionira kazniva dejanja zoper volilno pravico ali volitve. Kljub nekaterim opozorilom v tem primeru ni povsem jasno, ali gre tudi za sum storitve kaznivega dejanja, saj se volilci lahko načeloma svobodno odločajo za kraj stalnega bivališča. Ugotavljanje pa bi šlo lahko v smeri suma kaznivega dejanja sprejemanja podkupnine pri volitvah, in sicer ali je kdo, ki je tako ali drugače glasoval na omenjenem referendumu, zahteval ali dobil darilo, podkupnino ali kakšno drugo korist.