"Če je za vojaka zagotovljeno stanovanje, mu smemo reči, da mora npr. iz Ljubljane v Vipavo ali v Mursko Soboto na delo. Interes delovanja vojaške organizacije, ki mora delovati kot kolektiv, je pred interesom posameznika," opozarja ministrica.

Službena stanovanja po njenih besedah niso socialni korektiv, ampak so dodeljena zaposlenim, ker je to bolj racionalno kot plačevati potne stroške zanje. "Mors dodeljuje službena, ne socialna stanovanja," je poudarila. Ministrstvo tudi ne sme biti konkurenca republiškemu stanovanjskemu skladu, ki stanovanja dodeljuje, upoštevaje tudi socialna merila, pravi.

Stanovanja, ki so od glavnih vojašnic in vojaških enot oddaljena več kot 60 kilometrov, po pojasnilih ministrstva z vidika uporabnosti za Slovensko vojsko niso "perspektivna stanovanja". So pa to še vedno lahko zelo dobra stanovanja.

Po oceni iz leta 2009 so bila kot neperspektivna opredeljena 304 stanovanja, razpršena po vsej državi. Po dogovoru na vladi so jih želeli prenesti v upravljanje na republiški stanovanjski sklad, vendar to ni mogoče tako hitro, pa tudi zemljiškoknjižno niso vsa urejena.

Za velik del med njimi so že pripravili dokumentacijo, ki je nujna za to, da jih bodo lahko prenesli na republiški stanovanjski sklad. Ker gre za stanovanja, prevzeta v slovensko državno last od nekdanje jugoslovanske vojske, za številne med njimi manjka dokumentacija, ki je najbrž shranjena v arhivih po nekdanjih jugoslovanskih republikah.

Številna stanovanja, s katerimi zdaj upravlja ministrstvo za obrambo, je gradila še prejšnja, jugoslovanska vojska v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja. Nekatera so obnovljena, nekatera pa tudi v zelo slabem stanju, pravi Jelušičeva. Povprečna starost vseh stanovanj v upravljanju ministrstva za obrambo je več kot 35 let.

"Velikokrat se pokaže, da jih je bolj smiselno prodati, s kupnino pa obnoviti stanovanja, ki jih potrebujemo za zaposlene v vojski, ali kupiti nova. Naši vojaki so mladi, zato ne potrebujemo velikih stanovanj. Zanje bi kupili manjša," pravi ministrica.

Nekatera stanovanja torej po njenih besedah prenašajo na stanovanjski sklad, nekatera pa prodajo in sredstva od prodaje namensko vložijo v obnovo tistih stanovanj, ki jih bodo obdržali, oziroma v dokup stanovanj tam, kjer jih potrebujejo za zaposlene.

Za službene namene bo ministrstvo ohranilo od 900 do 1000 stanovanj, vsaj 304 stanovanja bodo prešla na stanovanjski sklad, 100 do 150 pa jih je namenjenih prodaji. Nedavno spremenjena uredba o vojaških stanovanjih pa dopušča najem praznega stanovanja tudi uradnikom iz upravnega dela ministrstva, če ni več kandidatov iz vojaških vrst. Tako vsa obnovljena stanovanja dobijo svoje najemnike.

"Stanovanje za prodajo se oceni, potem pa gre na dražbo kot vsako državno premoženje," pravi Jelušičeva. "Država mora ščititi pravni interes in ravnati pravno, druge oblike prodaje pa niso možne."

Vendar je možna še vrsta postopkov, ki se jih uporabi pred prodajo, je pojasnila. Tako ima lahko npr. občina za stanovanje, ki je za Mors neperspektivno, predkupno pravico. "Ministrstvo je že pomagalo nekaterim občinam, kjer so iskali stanovanje za zdravnika v tamkajšnji bolnišnici. Pred nedavnim smo rešili bivanje družine, ki so ji poplave uničile dom," je dejala.

Nekatera stanovanja so prenesli v upravljanje tudi na nekatera druga ministrstva. "Ravnokar smo stanovanje, kjer živijo mladi pesniki in je do zdaj z njim upravljalo ministrstvo za obrambo, prenesli na ministrstvo za kulturo. Pred leti so bila vojaška stanovanja v Sežani prenesena na ministrstvo za kulturo za potrebe Kobilarne Lipica," je povedala.

"Tudi sama sem bila v preteklosti skeptična do dražb, vendar v zadnjem času ne prihaja do ekscesov. Ni pa mogoče nepremičninskim agencijam prepovedati sodelovanja na dražbi," pravi. "Vendar pod ceno, ki jo postavi cenilec, ne gremo."

V času zdajšnje gospodarske krize nekatera stanovanja ostajajo celo neprodana, pravi. V dogovoru z ministrstvom za javno upravo gredo lahko na dražbo trikrat, če pa tudi v tretje niso prodana, so uvrščena v skupino stanovanj, ki bodo prenesena na republiški stanovanjski sklad. "Sredstva od prodaje so res pomembna za obnovo preostalega stanovanjskega fonda," je poudarila.

"Ko pa možnosti odprodaje ne bo več, bo treba sredstva za obnovo stanovanj zagotoviti v integralnem proračunu," opozarja. "Najemnine ne pokrivajo stroškov, ki nastajajo. Službenih stanovanj namreč ne moremo dajati po profitnih, temveč le po neprofitnih in v določenem delu tudi po subvencioniranih najemninah. To je eden od redkih ukrepov, ki jih je Slovenska vojska uveljavila iz naslova celostne skrbi za pripadnike Slovenske vojske, o čemer je veliko členov v zakonu o službi v Slovenski vojski, ki pa na uresničenje še čakajo," je še pojasnila ministrica Jelušičeva.