Čeprav so predstavniki Holdinga slovenske elektrarne (HSE) in TE Šoštanj v minulih dneh zatrjevali, da preiskava ni povezana s 695 milijonov evrov vredno tehnološko opremo za šesti blok, ki jo bo dobavil Alstom, velja opozoriti, da so se pri teh trditvah sklicevali na zagotovila iz Alstoma. Omenjeni koncern je po dostopnih podatkih sicer v preiskavi v treh državah: Veliki Britaniji, Franciji in Švici. Še "najbliže" Sloveniji pa bi lahko bila preiskava v Švici, od koder informacij za zdaj ni mogoče dobiti. Prav v tej podalpski državi bi se zelo verjetno lahko nahajali računi, na katere bi Alstom plačeval morebitne svetovalce v poslu s Šoštanjem. Za zdaj prav tako ni mogoče preveriti, ali švicarski organi preiskujejo tudi energetski del koncerna Alstom.

Novica o preiskavah pri dobavitelju pa je očitno zganila tudi vlado. Ta bo tako že v četrtek od poslovodstva Holdinga slovenske elektrarne (HSE) zahtevala, da v najkrajšem času s pomočjo mednarodnega razpisa izbere izvajalca, ki bo opravil neodvisno presojo ekonomske smotrnosti izvedbe 1,1 milijarde evrov vredne naložbe v blok 6. "Namen tovrstne neodvisne presoje je pridobitev informacije glede smotrnosti načrtovanega projekta," so po včerajšnjem sestanku predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika sporočili iz vlade. Kdo je bil navzoč na sestanku, nam včeraj v kabinetu predsednika vlade ni uspelo izvedeti, prav tako ni znano, ali sta se Lahovnik in Pahor pogovarjala tudi o širitvi poslovodstva TE Šoštanj. Kot je razumeti, bo HSE revizijo projekta, ki ga izvaja, tudi plačal.

Pri tem velja spomniti, da vlade še pred manj kot dvema tednoma "ekonomska smotrnost" največje energetske naložbe v zgodovini samostojne Slovenije ni pretirano skrbela. Ministrski zbor z Lahovnikom na čelu je namreč pozive nekaterih kolegov in večine članov strateškega sveta predsednika vlade za energetiko k reviziji projekta zavrnil in TE Šoštanj odobril dvestomilijonsko povečanje posojila pri Evropski investicijski banki (EIB), na skupaj 550 milijonov evrov.

Vlada je na takratni seji sprejela "le" sklep o rednem spremljanju naložbe, čeprav je nekaj dni prej dobila na mizo poročilo službe za podnebne spremembe. Ta je opozorila na "obstoj velike verjetnosti, da bo blok 6 (zaradi podražitve kvot za emisije ogljikovega dioksida, op. a.) že na polovici življenjske dobe predstavljal nasedlo investicijo, katere edina funkcija bo energetska varnost Slovenije".

primoz.cirman@dnevnik.si