Trajanja postopka ni mogoče predvideti

Naj spomnimo, da Šobo v domovini čaka sojenje zaradi zlorabe položaja ali pravic. Šuštar je bil sredi leta 2007 zaradi tega že obsojen na pet let in pol zapora ter 25.000 evrov kazni, Droljcu so prisodili poldrugo leto za zapahi in 12.000 evrov kazni, štirje direktorji pa so bili obsojeni na pogojne kazni. Šoba je že kmalu po začetku sojenja odpotoval na "službeno pot" v tujino, s katere se ni vrnil, zato so postopek proti njemu izločili. Izsledili in priprli so ga v Kanadi, kamor je naša država že oktobra predlani poslala prošnjo za izročitev. Kljub temu so ga Kanadčani konec novembra 2007 izpustili na prostost, medtem ko se je v začetku lanskega leta znova znašel v izročitvenem priporu. Zanimivo, da se je med sojenjem v Kanado zatekel tudi Šuštar, a je potem sam privolil v izročitev in zdaj prestaja pravnomočno kazen v koprskem zaporu.

"V primeru Šobe je Republika Slovenija že posredovala vso potrebno dokumentacijo, ki Kanadi omogoča, da odloči o izročitvi Sloveniji. Notranje ministrstvo nam je sporočilo, da so pristojni kanadski organi za potrebe izročitvenega postopka februarja lani Šobo priprli," nam je sporočilo pravosodno ministrstvo.

Tako pristojno sodišče kot tudi ministrstvo za pravosodje sta izročitev dovolila, a Šoba je nato vložil pritožbo, o kateri pristojno sodišče še ni odločilo. "Trajanja konkretnega pritožbenega postopka ni mogoče predvideti, saj se ta vodi skladno s pravili kanadskega nacionalnega prava. Prav tako ni mogoče predvidevati, ali bo Šoba izkoristil morebitna druga pravna sredstva, ki so mu na voljo zoper odločitev o izročitvi," še piše v sporočilu ministrstva.

Olga Filakovic oziroma celotna obramba Boštjana Šobe pa vztraja, da je slovensko sodišče poslalo kanadskemu ponarejeno dokumentacijo, o čemer smo že pisali.

Šobo hočejo imeti pod nadzorom

"Glede tega sem povsem prepričana, da se za zahtevo po izročitvi skrivajo veliki interesi in da Šoba v Sloveniji ne bi imel možnosti za pravično in pošteno sojenje. Zaradi tega mu odvetniki predlagamo, naj se v domovino ne vrne," nam je sporočila Filakoviceva. Po njenih besedah bi se Šoba, če bi šlo le za "zadevo Šuštar", že vrnil domov, saj je morebitno kazen že odslužil s priporom in hišnim priporom.

"A s Šobo so povezani tudi drugi interesi. Če boste spremljali razpletanje še ene mednarodne afere (banka Hypo), v katero bodo vpleteni tudi posamezniki iz Slovenije, vam bodo bolj jasni interesi pa tudi imena ljudi, ki stojijo za nerazumnimi pritiski, da bi Šobo vrnili v Slovenijo in ga imeli pod nadzorom," je bila skrivnostna Filakoviceva: "Stroški, ki jih mora Slovenija plačati Kanadi, so že zdaj višji od pol milijona dolarjev in se z vsakim dnevom povečujejo. Očitno je, da je ta igra okoli Šobe za nekatere veliko vredna..."