Pobudi, s katero so prispevali k varčevanju z energijo in varovanju planeta, naj bi se po ocenah organizatorjev akcije pridružila kar milijarda ljudi po vsem svetu. Najprej so luči ugasnili na vzhodni polobli, kasneje pa še na zahodni, poročajo tuje tiskovne agencije.

V temo se je zavilo tudi 1200 največjih znamenitosti in stavb po vsem svetu. Znameniti sydneyski operi, Prepovedanem mestu v Pekingu in moskovskem Rdečem trgu so sledili egipčanske piramide, najvišji nebotičnik na svetu, 828 metrov visoki Burj Kalifa v Dubaju, atenska Akropola, pariški Eifflov stolp in londonski Piccadilly Circus, pa tudi najvišja stavba v ZDA, 110-nadstropni Sears Tower v Chicagu, in znameniti kip Jezusa Kristusa v Riu de Janeiru.

Pobudi, ki jo je prvič leta 2007 v avstralskem Sydneyju izvedel Svetovni sklad za naravo, se je letos pridružilo rekordnih 125 držav z vsega sveta, kar je 37 več kot lani. Največja podpora doslej naj bi bila tudi odgovor na decembra lani propadli okoljski vrh v Koebenhavnu. Pobudi se je pridružila tudi Slovenija.

Prvi so sicer v soboto zvečer luči ugasnili na novozelandskih otokih Chatham, zadnji pa skoraj 24 ur kasneje na Samoi. "Zatemnili" so se celo uporabniki socialnih spletnih mrež Facebook in Twitter.

Po navedbah organizatorjev je težko oceniti, koliko energije so po vsem svetu prihranili z akcijo, a po besedah pobudnika in izvršnega direktorja Ure za Zemljo, Avstralca Andyja Rileyja, je bolj od privarčevane energije pomembno sporočilo, ki so ga ljudje s tem poslali svetovnim voditeljem, naj končno ukrepajo.