Obama je ob napovedi podpisa prve tovrstne pogodbe v zadnjih 20 letih dejal, da so sedaj besede spremenili v dejanja. Pogodbo, ki bo nasledila Pogodbo o zmanjšanju strateške jedrske oborožitve (Start) iz leta 1991 in njeno naslednico Moskovsko pogodbo iz leta 2002, je Obama označil za pomemben del prizadevanj za ponoven zagon odnosov z Rusijo in korak naprej k miru in varnosti v svetu brez jedrskega orožja.

"Jedrsko orožje predstavlja najbolj temne čase hladne vojne in obenem najbolj zaskrbljujočo grožnjo današnjih dni. Danes smo naredili nov korak proti opuščanju dediščine 20. stoletja in gradimo varnejšo prihodnost za naše otroke," je ob napovedi skorajšnjega podpisa pogodbe v Pragi dejal Obama in se posebej zahvalil Medvedjevu za osebno in vztrajno vodstvo pri izdelavi pogodbe. "Oba sva se večkrat srečala in se strinjala, da lahko služiva interesom ljudi s tesnim sodelovanjem," je dejal Obama.

Po potrditvi reforme zdravstvenega sistema v ZDA, se Obami sedaj obeta pomemben dosežek tudi na zunanjepolitičnem področju. Z naslednico pogodbe Start daje Obama podlago za mednarodno vodstvo ZDA v prizadevanjih za sanje o popolni odpravi jedrskega orožja na svetu.

Ameriški pozivi proti jedrskemu orožju v državah, ki niso članice ekskluzivnega kluba jedrskih sil, so bili v času Obamovega predhodnika Georgea Busha veliko manj verodostojni, saj ni bilo nobene pripravljenosti na to, da ZDA najprej pometejo pred lastnim pragom. Obama je lani v Pragi predstavil svojo vizijo za svet brez jedrskega orožja in pripravljenost, da stori prvi korak skupaj z Rusijo. Sredi aprila se bo napovedani vrh o jedrskem orožju v Washingtonu lahko začel v bolj sproščenem vzdušju, saj bo sledil podpisu pogodbe v Pragi.

Nova pogodba je sestavljena iz treh delov. Poleg samega besedila pogodbe sta tu še protokol k pogodbi, ki vključuje dodatne pravice in obveznosti obeh strani iz pogodbe, ter tehnični aneksi k protokolu. Vsi trije deli so pravno zavezujoči in vse tri bosta morala ratificirati ameriški senat in ruska duma.

Pogodba bo začela veljati po ratifikacijah in bo veljavna 10 let. Podaljša se lahko le enkrat in to za največ pet let, vmes pa se lahko spremeni z novim dogovorom. Pogodba določa, da morata obe strani uresničiti obveznosti najkasneje v sedmih letih od njene veljavnosti. Vsaka stran bo lahko imela po 1550 kosov strateških jedrskih bojnih glav na izstrelitvenih napravah, pri čemer tudi en jedrski bombnik šteje za eno jedrsko bojno glavo.

Bela hiša je pojasnila, da gre za 74-odstotno zmanjšanje zgornjega limita iz izvirne pogodbe Start, ki sta jo leta 1991 podpisala George Bush starejši in sovjetski vodja Mihail Gorbačov. Gre tudi za 30-odstotno zmanjšanje limita iz Moskovske pogodbe, sprejete leta 2002 med Bushem mlajšim in Vladimirjem Putinom, ki ji je skupaj s Startom veljavnost potekla lani decembra.

Pogodba predvideva verifikacijski režim, kar so zahtevale predvsem ZDA, ki so izposlovale tudi, da v njej ni nobenih omejitev glede razvoja, nameščanja ali preizkušanja protiraketne obrambe, kar je za Rusijo boleča točka. Državi bosta izvajali inšpekcije na terenu in si izmenjavali potrebne informacije. V pogodbi prav tako ni nobenih omejitev glede konvencionalnega orožja, vsaka stran pa lahko od pogodbe tudi odstopi.

Ruska duma nima navade, da bi nasprotovala odločitvam ruskega predsednika pri mednarodnih pogodbah, drugače pa je v ZDA, kjer bo ratifikacija verjetno odvisna od uspeha demokratov na novembrskih kongresnih volitvah. Republikanci so pri razpravi o zdravstveni reformi dokazali, da se ne morejo otresti preteklosti in to velja tako za domače kot mednarodne teme.