A - kot nam je po odločitvi o prekinitvi pogodbe o sodelovanju dejal Isajlović - s svojim vztrajanjem na ministrstvu ministru Križaniču ne želi škodovati. Tako danes ne bo več prišel na ministrstvo. Bo pa po Isajlovićevih besedah predsednik vlade moral povedati, kaj je naredil narobe in na čem temeljijo tako ostre besede, kot so bile tiste, da ga izsiljuje.

Premier Borut Pahor je temu, da bi bil Isajlović Križaničev svetovalec, nasprotoval že pred letom dni - tedaj je bilo njegovo nasprotovanje razumeti predvsem v povezavi z očitki SDS, da je bil Isajlović član skupine nekdanje SDV, ki je leta 1988 aretirala Janeza Janšo. Vendar Križanič pri svoji izbiri svetovalca ni popustil. Pahorjevi očitki pa so se ponovno okrepili minuli teden. Kot razlog je navedel, da ga ljudje, ki imajo opravka s finančnim ministrstvom, opozarjajo, da se znajdejo v zelo neugodnem položaju, ko se dogovorijo za sestanek z vodstvom ministrstva, potem pa se z njimi sestane svetovalec ministra. Svojo zahtevo po Isajlovićevem odhodu je Pahor zaostril do te mere, da je Križaniču v primeru neposlušnosti zagrozil z zamenjavo na ministrskem mestu. "Minister ima pravico, da si izbira svoje sodelavce, premier pa ima pravico, da izbira svoje ministre," je poudaril Pahor.

A je Križanič tudi tokrat vztrajal, da ima pravico, da si izbira svoje sodelavce. Pahorjeve odkrite grožnje Križaniču tudi pri mnogih poslancih SD in drugih predstavnikih največje vladne stranke niso naletele na razumevanje. Križanič ima namreč v stranki močno podporo in nekateri so že napovedovali, da bi bil lahko izid glasovanja v parlamentu, če bi Pahor predlagal Križaničevo razrešitev, za premierja neprijeten. Kot so ocenjevali, je premier precej bolj odločen in hiter, ko gre za njihovega ministra kot v primeru drugih predstavnikov vlade.

Ob tem je bilo mogoče slišati tudi očitke, da bi lahko Pahor in Križanič to vprašanje rešila za zaprtimi vrati, ne pa, da je postal Isajlović eden glavnih problemov, s katerim se je ukvarjal premier. Pa tudi namige, da je v ozadju omenjenega spora različno gledanje predsednika vlade in finančnega ministra na prodajo državnega premoženja, saj je Križanič do tega precej bolj zadržan.

Isajlovićevo vztrajanje na ministrstvu za finance oziroma uresničitev Pahorjeve napovedi o Križaničevem odhodu bi vsekakor zaostrilo odnose v največji vladni stranki, zato so Isajlovićevo odločitev o odhodu naši sogovorniki iz SD pozdravili. Gre za razumljivo odločitev, je dejal vodja socialdemokratskih poslancev Bojan Kontič. In dodal, da ne bi bilo logično, da bi vztrajal ob povsem jasno izraženi volji predsednika vlade, ki je vsekakor najbolj odgovoren za delo vlade.