Blejske težave z obvoznico - cesto, ki naj bi razbremenila obalni promet - so namreč že stare in Türk težko razume, zakaj slednja še vedno ne stoji. Pri odgovornih v vladi se bo zavzel, da pristojni ministrstvi pospešita vse dejavnosti, potrebne za začetek gradnje prepotrebne obvoznice.

To je po njegovem mnenju namreč bistvenega pomena za razvoj turizma, kraja in tudi prihodnost Slovenije. Kot je pojasnil, ima Bled za državo pomembno simbolno vlogo, zato je potrebno zagotoviti njegov razvoj in ga razbremeniti nepotrebnega tranzitnega prometa.

Drugi večji blejski problem je po Türku ohranitev jezera ali celo izboljšanje njegove ekološke vrednosti. Stanje po oceni predsednika republike sicer ni slabo, a je vprašanje upravljanja z vodami, zlasti z odpadnimi, potrebno rešiti bolj popolno.

Sam je pogost obiskovalec Bleda in obale jezera pozna več kot 50 let. Spomni se, da so včasih bile manj obremenjene, rešitev pa bo najbrž mogoča, ko se bo rešilo vprašanje mirujočega prometa. Ureditev površin ob jezeru bi morala po njegovih besedah biti izvirna, vendar pa med današnjim obiskom ni videl nobenega konkretnega projekta.

Blejski župan Janez Fajfar je pojasnil, da se obala že nekaj let poseda, vendar pa je njena ureditev ogromen projekt, ki si ga občina ta trenutek ne more privoščiti. Pripravljenih je sicer že nekaj parcialnih načrtov, a celovito rešitev ureditve obale pričakuje šele v naslednjem mandatu.

Dan po začetku mediacije o lastništvu treh objektov na blejskem otoku je Türk postopek pospremil z željami po pozitivnem zaključku. Sporazum o prenosu upravljanja na Rimskokatoliško cerkev se mu zdi pravno problematičen, vendar popolnoma zaupa v postopek mediacije.

Župana Fajfarja pa moti, da občina pri mediaciji nima nobene vloge. Objekti na otoku še nikoli niso bili tako dobro vzdrževani, toda medtem ko je po njegovem osebnem mnenju lastništvo cerkve jasno, pa bi sam otok moral ostati v državnih rokah.