V začetku marca (oz. glede na vreme očitno bolj v sredini marca) bodo žabe, rege, pupki in krastače ponovno pričeli svojo vsakoletno selitev iz prezimovališč v mrestišča. V Hrašah pri Smledniku njihovo pot prečka zelo prometna cesta in brez naše pomoči večina dvoživk konča pod kolesi. Zato bo društvo Žverca že tretje leto zapored tam organiziralo akcijo Pomagajmo žabicam v Hrašah. Lani smo bili več kot uspešni, saj smo prostovoljci prenesli več kot 8500 dvoživk, še vedno pa jih je veliko končalo na cesti. Dvoživke prečkajo cesto čez celotne Hraše, na približno 1,5 km dolgem odseku. Pomagamo jim tako, da jih prenesemo na drugo stran ceste (proti Hraškemu bajerju) in jih nekaj 10 metrov od ceste previdno stresemo iz vedra na travnato površino. Pot proti bajerju nadaljujejo same. Akcija traja približno 14 dni, vsak večer od 17. do 21. ure.

Kljub temu, da so Hraše ena od črnih točk v Sloveniji za dvoživke v spomladanskem času, nismo na prošnje za pomoč dobili nobenega odgovora in pomoči od občine Medvode, ki bi pri reševanju te problematike morala vsaj sodelovati, če ne že sama rešiti problema. Ministrstvo za okolje in prostor, Inšpektorat RS za okolje, Umanotera, Eko sklad, Okoljski center, Zavod RS za varstvo narave, Zavod Symbiosis, Ministrstvo za promet, Center za kartografijo flore in favne nam na prošnjo niso odgovorili ali pa je bil odgovor negativen. Morda bi bilo tu na mestu (vsaj nekatere od teh organizacij) vprašati: zakaj? Večino problematike v Hrašah bi namreč kratkoročno rešilo 500m zaščitnih ograj v vrednosti 4800€. Tak znesek je za naše društvo previsok, verjamemo pa, da bi nam katera od naštetih ustanov lahko pri nakupu pomagala. Vse aktivnosti glede akcije (postavitev mrež, oglaševanje, samo prenašanje dvoživk, itd...) bomo prostovoljci naredili sami.

Kljub vsemu pa lahko z veseljem sporočimo, da sta se na našo prošnjo (sicer tik pred zdajci) odzvala odzvali Študentska organizacija Univerze v Ljubljani in Krajevna Skupnost Smlednik! ŠOU nam bo pomagala pri nakupu 200m zaščitne ograje, KS Smlednik pa bo prispevala finančna sredstva za nakup 50m ograje! Mreže so že naročene, iz Nemčije jih bomo prejeli (upamo, da) že v tednu, ki sledi. Če se slučajno zgodi, da se bo otoplilo preden bodo mreže na mestu, se akcija začne tako, kot prejšnji dve leti: brez mrež. V vsakem primeru pa letos med akcijo MREŽE BODO! Kljub zaščitnim mrežam bo na terenu še vedno nujno potrebna pomoč prostovoljcev, saj mreže dvoživke le zaustavijo pred cesto, še vedno pa jih čez cesto moramo prenesti mi. Ob pomoči mrež bo delo prostovoljcev močno olajšano, poleg tega pa bomo s pomočjo mrež rešili še več dvoživk.

Še vedno pa bi radi zbrali čim več prostovoljcev, ki bi nam pri akciji pomagali. Če bi nam bili pripravljeni pomagati pri oglaševanju akcije oz. pripraviti prispevek o akciji, ki bo potekala v naslednjih tednih, se nam prosim oglasite na info@zverca.si. O začetku ter poteku akcije bomo redno obveščali na naši spletni strani, po želji pa lahko o začetku akcije obvestimo tudi po telefonu. Dogodek je objavljen tudi na naši strani in skupini na Facebook-u, za vsa morebitna vprašanja o akciji smo na voljo na že omenjenem elektronskem naslovu in telefonu 051-33-48-48 ali 040-56-11-14.

Prav postavitev mrež na mestu, kjer so do sedaj vsi razen nas ignorirali problem je vsekakor velik korak. Tako za bolj uspešno reševanje dvoživk kot za spreminjanje miselnosti Slovencev, ki je vse prevečkrat v stilu: tega se ne da rešiti oz. tega nima smisla reševati itd. V Žverci se ne strinjamo in orjemo ledino: se da in ima smisel!

Ker cesta še vedno terja veliko življenj teh zelo pomembnih živali, prosimo za pomoč čim več prostovoljcev, ki bi nam pomagali na terenu. Vse kar potrebujejo je dobra lučka, vedro (z visokimi robovi), odsevni jopič in dobro voljo.

Vse informacije o akciji najdete tukaj