Po navedbah Tratnika so predlagane spremembe nastale na podlagi sodelovanja najboljših pravnih strokovnjakov s področja ustavnega prava. Na podlagi teh sprememb "bo omogočeno učinkovitejše varstvo ustavnega reda ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin vseh državljank in državljanov ter drugih posameznikov ali pravnih oseb, ki bi bili v prizadeti v svojih ustavno varovanih pravicah".

Poleg tega se bo ustavno sodišče razbremenilo velikega števila manj pomembnih zadev in se učinkoviteje posvetilo tistim, ki so resnično potrebni ustavnosodnega varstva in pri katerih se pojavljajo najtežja ustavnopravna vprašanja, pomembna za delovanje pravne države in za vladavino prava, je zapisal Tratnik.

Ustavno sodišče pričakuje, da bo na podlagi podpore s strani vseh političnih strank in širokega soglasja o nujnosti predloženih sprememb v državnem zboru v kratkem prišlo tudi do potrditve sprememb. "Dozorel je čas, da se s to reformo ustavnemu sodišču omogoči, da pridobi možnost izvrševati svojo vlogo varuha ustavnosti skladno z visokimi standardi, ki veljajo za sodobne evropske države," je prepričan predsednik ustavnega sodišča Tratnik.

Vlada je v četrtek sprejela predlog za začetek postopka za spremembo ustave. Osnutek sicer med drugim predvideva, da ustavno sodišče prosto odloča, katere pobude in ustavne pritožbe bo sprejelo v obravnavo.