Kot kaže, bi bila torej morebitna odstavitev Brezigarjeve lahko tista prelomna točka, ki bi pripeljala do uresničenja Janševe napovedi, da se "pomladi vidimo na ulicah in trgih v večjem številu". Glede na pozive, pisma in klice posameznikov ter nekaterih organizacij civilne družbe bo namreč v tem primeru, tako Janša, zagotovo prišlo do reakcije slovenske javnosti. "Ta pisma zagotovo dobiva tudi predsednik vlade. Verjamem, da bo skrbno pretehtal, preden bo na že tako zaostreno situacijo prilil dodatnega olja na ogenj."

Pred današnjim soočenjem Barbare Brezigar, višje državne tožilke Branke Zobec Hrastar in pravosodnega ministra Aleša Zalarja pri premierju Borutu Pahorju je Janša prepričan, da "zaenkrat nismo slišali nobenega resnega argumenta", ki bi utemeljil predlog za razrešitev Brezigarjeve. Prvak SDS je tudi prepričan, da se bo - če bo na podlagi trhlih argumentov, ki se zdaj pojavljajo kot razlogi za možno zamenjavo Brezigarjeve, dejansko predlagana njena razrešitev - odzvala tudi evropska komisija.

V ozadju odstavljanja generalne državne tožilke Janša vidi več kot očiten interes vladne koalicije po popolnem obvladovanju represivnih organov. "Še posebno je ta interes jasno razpoznaven v potezah najmanjše strančice v vladni koaliciji, ki si želi neposredno obvladati vse represivne resorje in institucije," je s prstom pokazal na LDS.

Drugi razlog, da je Barbara Brezigar naenkrat ključna prednostna naloga večine v vladi, pa je po njegovem mnenju želja, da se zadeva Baričevič pomete pod preprogo. "Toliko protislovnih izjav, kot smo jih v tej zadevi slišali od vodstva policije, slovenska javnost že dolgo ni slišala. Nastopi generalnega direktorja policije Janka Gorška, ki je bil osebna izbira ministrice za notranje zadeve, so iz dneva v dan bolj tragikomični. Z vsakim nastopom se sum v to, da se skuša stvari pomesti pod preprogo, samo še poveča," pravi prvak SDS. LDS in Zares, ki grozita z izstopom iz koalicije, če predsednik vlade ne bo predlagal zamenjave generalne državne tožilke, pa po Janševem prepričanju zgolj napenjata mišice, ki "so, če preštejete njihove poslanske glasove v parlamentu, precej šibke".

"Za prepričljivost kakršne koli odločitve moramo imeti prepričljive argumente," pa je včeraj ponovil premier Borut Pahor, ki pričakuje, da bo po današnjem sestanku, kjer naj bi ugotovili, ali je Barbara Brezigar res ravnala nezakonito, "vsem veliko lažje presoditi, kaj je prav in kaj narobe". Za premierja je prepričljivost ravnanj vlade v tem primeru pomembna.

Pravosodnemu ministru Alešu Zalarju pa so navedbe Barbare Brezigar v zadnjih javnih nastopih potrdile vse, kar mu je bilo že doslej znano: da je šlo za vmešavanje v postopek, za konkretno usmerjanje, dajanje navodil in za ustne pogovore. Zalar torej ne pričakuje, da se bodo ta dejstva po današnjem sestanku pri premierju kaj bistveno spremenila. Prav tako pa dvomi, da bi lahko prišlo do dogovora, ki bi omogočil, da tako Brezigarjeva kot on ostaneta na sedanjih položajih.