Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem odstop Pogačnika vidi kot odgovorno in načelno dejanje. Poslanec LDS Tone Anderlič obžaluje, da je do konca Pogačnikovega dela na ministrstvu prišlo na tak način, saj ni mogel do konca speljati niti svojega zagovora v parlamentu glede očitkov iz interpelacije. Poslanec SD Dušan Kumer pa meni, da bi bilo dobro da bi Pogačnik odstopil že prej - ne glede na krivdo je bil namreč pritisk javnosti nevzdržen.

V nobeni od koalicijskih strank pa v odhodu Pogačnika ne vidijo poglabljanja krize v koaliciji. "To je prej korak k utrditvi koalicije. Če bi prišlo do obravnave interpelacije proti Pogačniku, bi imeli bistveno več težav, saj smo imeli tako znotraj posameznih strank kot znotraj koalicije kar precej različnih mnenj v zvezi z (ne)podporo Pogačniku," meni Zalokar-Oražmova. Da posamezni pretresi ne bodo vplivali na trdnost koalicije in njeno odločenost pri izvajanju programa, je prepričan tudi Anderlič.

Na navedbe SDS, da so preiskave očitno pomešale sume dejanskih kaznivih dejanj s politično motivacijo interpelirane ministrice Katarine Kresal, pa poslanec LDS odgovarja, da pri stvareh, ki imajo pomen kriminalnih dejanj, pozornosti ni mogoče takoj usmeriti na kakršne koli politične zarote in dogovore. Pomisleke o vračanju udarca Katarine Kresal je mogoče slišati tudi v vrstah SD, vendar je Dušan Kumer prepričan, da organi opravljajo svoje delo. "Ko enkrat vstopimo v prostore parlamenta in prostore vlade, smo vsi enaki pred zakonom."

Zato se zdi Zalokar-Oražmovi prav, da bi o čem podobnem, kot je storil Pogačnik - torej o odstopu - razmišljala tudi oba poslanca, vpletena v afero podkupovanja. A očitno prvak SNS Zmago Jelinčič ne razmišlja tako. Kot poudarja, s Pogačnikom nista prekupčevala s poslanskimi glasovi, priznava pa, da sta se pogovarjala o podpori pri interpelaciji in o zemljiščih za gradnjo letalskega muzeja. V parlamentu se o tem, kdo bo koga podprl, kateri zakon bo podprl, razpravlja znotraj poslanskih skupin in z ministri, premierjem,...

Kljub temu, da je iz odredbe o hišni preiskavi pri Jelinčiču jasno razvidno, da sta se šla s Pogačnikom vezano trgovino, Jelinčič pravi: "Če je to prekupčevanje s poslanskimi glasovi, potem bi morali zaradi predvolilnih obljub zapreti vse župane v Sloveniji." In pa: "Obljubim lahko kar koli, saj sem politik."

Prvak SNS tudi odločno zanika, da bi bila SNS podkupljiva stranka. Poslanca Srečka Prijatelja pa čakajo sankcije - Jelinčič pri tem napoveduje tako izključitev iz stranke kot tudi poslanske skupine.

Se pa že pojavljajo ugibanja, ali se bo Jelinčiču tudi tokrat uspelo izmuzniti kazni. A kot poudarja predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos, je odredba o hišni preiskavi konkretna in temeljita, "tako konkretne že dolgo nisem videl". V odredbo o hišni preiskavi se ne pišejo vsi dokazi, ampak tisti, ki zadoščajo za utemeljitev izdaje odredbe. Če je v odredbi zapisano, da je kdo nekaj obljubil ali ponudil v zameno za določeno stvar, je zadeva jasna, opozarja Kos. Ostaja pa vprašanje, kako bodo potekali nadaljnji postopki.

V opozicijskih SDS in SLS kljub po njihovem mnenju zapoznelem odstopu Pogačnika še vedno pričakujejo odgovore na ključna vprašanja iz interpelacije - kot poudarja prvak SLS Radovan Žerjav, želijo, da se razčistijo vse okoliščine v primeru vrnitve bulmastifov Baričeviču. V SDS ocenjujejo, da je z odstopom ministra svoj namen delno dosegla Katarina Kresal, a bo razprava o politično-klientelističnih povezavah, ki so se pokazale ob aferi Baričevič, zdaj strnjena ob interpelaciji zoper notranjo ministrico. Medtem ko pri aretaciji poslanca SNS Srečka Prijatelja verjetno obstaja utemeljen sum storitve kaznivega dejanja, je ta utemeljenost očitno precej šepava pri nekaterih ostalih akterjih, poudarjajo v SDS. Pri tem pa ne pojasnjujejo, ali s tem mislijo na bivšega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja, ki je član stranke.