Sindikat se v javnem pismu, objavljenem 4. marca, sprašuje, koliko se laični podpisniki peticije spoznajo na delovanje obrambnega sistema, civilne zaščite, na zagotavljanje zdravstvenega varstva od primarne do sekundarne ravni ter organiziranje splošnega ljudskega upora.

Podpredsednik sindikata Jožef Tišlarič je zapisal, da nikogar od pobudnikov ali podpisnikov peticije ne želi žaliti. Ugotavlja pa, da se na organiziranje in delovanje obrambnega sistema in vloge Slovenske vojske ne spoznajo. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da "pobudniki peticije ne odločajo o naši varnosti".

Tišlarič je tudi navedel, da je peticija morda priložnost, da iz vrst strokovne in laične javnosti končno dobijo korektne in premišljene ter argumentirane povratne informacije, kaj sploh pričakujejo od svojih sodržavljanov, ki "so se za druge pripravljeni izpostaviti in tudi tvegati svoje zdravje in življenje". Po njegovih navedbah ne gre le za vojake, pač pa tudi za gasilce, policiste, reševalce in druge.

Na drugi strani pa gre za državljane, "neto koristnike zgoraj omenjenih storitev, za katere je uživanje dobrot in svoboščin sodobne demokracije, vključno z osebno in zdravstveno varnostjo, pravico do izražanja svojega mnenja in izživljanja neobrzdanega sla do dobrot, ki se lahko kupijo za denar ali vzamejo na silo, vključno do uresničenja fantazij z naslova pederastije in istospolne usmerjenosti ter sodomije, postalo samo po sebi umevna kategorija", je med drugim še zapisal Tišlarič.

Z obrambnega ministrstva pa so danes sporočili, da ministrica za obrambo Ljubica Jelušič in načelnik Generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner obsojata vse oblike širjenja nestrpnosti in žaljivega obnašanja pripadnikov Slovenske vojske ter upravnega dela ministrstva.

Jelušičeva in Šteiner pričakujeta tudi osebno odgovornost podpisnikov pisma Sindikata ministrstva za obrambo glede peticije za ukinitev Slovenske vojske, saj so "z javno izraženimi nesprejemljivimi stališči do pobudnikov peticije Ukinimo vojsko, pa tudi širše javnosti, okrnili ogled ministrstva za obrambo in pripadnikov Slovenske vojske".

Na javno pismo sindikata so se odzvali tudi v Liberalni akademiji, kjer so zapisali, da so "osupli vpričo nedostojnega nivoja javnih očitkov, ki ga je Sindikat ministrstva za obrambo v svoji polemiki uperil proti podpisnikom Mladinine peticije glede ukinitve vojske".

Javno pismo po njihovem mnenju dokazuje, da sindikat vsebinske pobude o alternativnih oblikah organiziranosti vojske ne razume kot možen izziv za razpravo, temveč kot priložnost, da o podpisnikih peticije, med katere spadajo tudi številni člani Liberalne akademije, izrečejo vrsto svojih žaljivih misli.

Liberalni akademiji se zdi "povsem nedopustna nizkotna kategorizacija skoraj 8000 posameznikov z nekom, ki sledi uresničenju fantazij iz naslova pederastije in istospolne usmerjenosti ter sodomije". Pismo Sindikata ministrstva za obrambo je zato tudi dokaz, kako potrebna je široka debata o reorganizaciji vojske, so še zapisali.

Na javno pismo Sindikata ministrstva za obrambo in odmeve nanj pa so se danes odzvali tudi v Sindikatu vojakov Slovenije. Opozarjajo, da nikakor niso povezani s Sindikatom ministrstva za obrambo. Kot še navajajo, se v Sindikatu vojakov Slovenije do Mladinine peticije Ukinimo vojsko niso opredelili in se tudi ne nameravajo.

"V Sindikatu vojakov Slovenije se v celoti posvečamo delovno-pravnim zadevam in s tem poskušamo izboljšati status pripadnikov Slovenske vojske na splošno in pri posameznikih, ki so tega potrebni," so še zapisali v sindikatu vojakov.

Tednik Mladina je konec januarja skupaj s podpisniki pobudniki začel zbirati pisma podpore k peticiji Ukinimo vojsko!, v kateri predlagajo prekvalifikacijo vojaškega osebja po načelih mirovne in socialne politike, preusmeritev finančnih sredstev v socialne programe in odprodajo pretežnega dela oborožitve.