Šoltes je ob tem poudaril, da sta bila tako predprejšnji kot prejšnji minister na tem področju, vsaj v segmentu ravnanja s komunalnimi odpadki, premalo vztrajna pri izvedbah tovrstnih problemov. "Zato smo tudi vložili zahtevo za začetek postopka za razrešitev tako prejšnjega kot predprejšnjega ministra za okolje," je na današnjem posvetu Ravnanje z odpadki v zakonodaji in praksi lokalnih skupnosti v Ljubljani poudaril Šoltes.

Enaka zahteva bo doletela tudi sedanjega ministra, če ne bo pripravljen reševati te problematike, dodaja Šoltes. Ob tem je izpostavil, da je predvsem na podlagi izkušenj revizij računskega sodišča nujno, da ministrstvo na tem področju postane oblikovalec politike in ne izvrševalec interesov "trgovcev z novci", torej tvorec politike, ne pa da politiko oblikuje trg in posamezni interesni lobiji.

"Z določenimi neaktivnostmi zamujamo tudi priložnost za varčevanje na tem področju. Če bi bili na področju ločenega zbiranja odpadkov ukrepi, ki smo jih zahtevali, izpeljani, bi lahko iz tega naslova do leta 2012 pridobili nekaj več kot 50 milijonov evrov," je še dodal Šoltes.

Minister Žarnić je na poti do cilja ureditve problematike ravnanja z odpadki izpostavil že omenjeno izgradnjo regijskih centrov za ravnanje z odpadki, izgradnjo objektov za toplotno obdelavo odpadkov, ureditev odlagališč skladno z IPPC dovoljenji in izgradnjo manjkajoče infrastrukture na nivoju občin (zbiralnice in zbirni centri, sortirnice).

Finančna sredstva želi minister zagotoviti iz državnega proračuna, kohezijskih sredstev, proračuna občin, okoljske dajatve zaradi odlaganje odpadkov in iz drugih virov, kot je na primer javno zasebno partnerstvo.

Ob tem je po ministrovem mnenju treba zagotoviti spremljanje in nadzor občin in izvajalcev javnih služb. Izpostavil je spremljanje in nadzor občin pri izvajanju javne službe ravnanja z odpadki, pri čemer je po njegovem mnenju treba spremljati predvsem način, obliko in obseg izvajanja ter cenovno politiko.

Poudaril je tudi nadzor nad izvajalci javnih služb ter inšpekcijski nadzor nad izvajanjem predpisov s področja ravnanja z odpadki.

Ob predlaganih ukrepih je minister predstavil tudi časovnico. Letos in prihodnje leto naj bi tako sprejeli manjkajoče predpise z omenjenega področja, do konca leta 2015 pa zgradili tudi manjkajočo komunalno infrastrukturo za ravnanje s komunalnimi odpadki. Stalna naloga ministrstva pa je spremljanje in nadzor nad ravnanjem z odpadki in komunikacija med vsemi deležniki v procesu ravnanja z odpadki.

Na okoljskem ministrstvu pripravljajo še operativni program ločeno zbranih frakcij komunalnih odpadkov, spremembe in dopolnitve operativnega programa odstranjevanja odpadkov.

Žarnić je ob tem namreč izpostavil, da v Sloveniji še vedno ločimo premalo komunalnih odpadkov. V letu 2008 so namreč v komunalnih odpadkih iz gospodinjstev (ki jih je bilo 643.403 ton) kar 82 odstotkov predstavljali mešani odpadki, med temi pa je bilo 90 odstotkov mešanih komunalnih odpadkov.