Evropska komisija je slovenski strani konec lanskega leta po ministrovih besedah poslala pismo z vprašanji tako zakonodajne kot postopkovne narave. "Na ta vprašanja smo odgovorili že lani in po tistem se ni zgodilo nič, o čemer bi bili mi obveščeni," je povedal Golobič.

Povedal je še, da so vse razloge in postopke argumentirali "zelo nedvoumno". Glede na to, da po tistem toliko mesecev ni bilo odziva od komisije, minister sklepa, da je bila stvar pojasnjena v celoti in zadovoljivo.

Golobič poudarja, da nikakor ni šlo za kršenje načel neodvisnosti nacionalnih regulatorjev. "O tem sploh nikoli ni bilo nobenega dvoma," je poudaril.

Evropska komisija je decembra lani sporočila, da bo temeljito raziskala okoliščine odločitve o razrešitvi Simoniča, da bi ugotovila, ali so bila pri tem spoštovana načela neodvisnosti nacionalnih regulatorjev.

Če bi Evropska komisija v tej preiskavi ugotovila nepravilnosti, bi lahko proti Sloveniji sprožila postopek zaradi kršenja pravnega reda EU, kar je sicer zaradi podobnih vprašanj že storila v primeru Poljske, Romunije in Slovaške.

V Bruslju so takrat poudarili, da mora Evropska komisija kot varuhinja pogodb EU zagotoviti dosledno spoštovanje pravil, tudi ob menjavah oziroma imenovanjih vodilnih predstavnikov v nacionalnih telekomunikacijskih regulatorjih.

Vlada je Simoniča razrešila novembra lani na predlog ministra Golobiča. Razlog naj bi bil kršenje določb zakona in predpisov, povezanih z brezplačno podelitvijo frekvenc za telefonijo UMTS družbi Tušmobil.