Alenka Jelenc Puklavec je po Testenovih besedah sodnica z najdaljšim stažem na vrhovnem sodišču in je že nadomeščala predsednika in podpredsednika vrhovnega sodišča. "V bistvu ustroj sodišča najbolje pozna, ima tudi kar precej vodstvenih izkušenj z vodenjem zahtevnega evidenčnega oddelka," je pojasnil Testen. Ker je starejša od 64 let, tudi ne more kandidirati za predsednico.

"Njeno imenovanje ne nosi nobenega medvrstičnega sporočila kot to, da imamo zanesljivo, dobro sodnico, ki uživa ugled in bo lahko v prehodnem času uspešno vodila sodišče. Upam, da se to, da nimamo trajnega predsednika, ne bo praktično nikjer poznalo," je poudaril.

Zapleti pri iskanju novega predsednika vrhovnega sodišča, ko sta se za to mesto neuspešno potegovala Miodrag Đorđević in Marko Šorli, so po Testenovih besedah pokazali, da je za vodenje vrhovnega sodišča razmeroma majhno zanimanje. "Res je tudi, da je postopek za pridobivanje podpore oz. pridobivanje mnenja za kandidate razmeroma neprijazen - tajno glasovanje, praviloma brez obrazložitve," je ocenil Testen in dodal, da dvakratne nepodpore ne more komentirati.

Ob vprašanju, ali vidi rešitev morda v spremembi poslovnika oz. načina oblikovanja mnenja o kandidatu, je ocenil, da so sodniki, ker je glasovanje tajno, bolj iskreno izrazili svoje stališče. "Če bi se morali opredeljevati javno, špekuliram, da bi jo mogoče kdo, ki zdaj ni mogel dati podpore, težko javno odrekel. Na vsak način pa je glavna pomanjkljivost sedanjega postopka, da kandidat res ne ve, zakaj ga večina kolegov ne vidi kot predsednika," je pojasnil Testen.

Po prvem neuspešnem razpisu se je Testen po predhodnem posvetu na kolegiju pogovarjal z nekaterimi sodniki, tistimi, ki jih je kolegij videl kot možne predsednike, tudi take, ki bi dobili podporo. "Zaenkrat se za prijavo niso odločili in tudi za naprej, kljub nekaterim drugačnim ugibanjem, ne vem, kdo se bo prijavil," je dejal predsednik vrhovnega sodišča, ki se mu konec meseca izteka mandat, za vnovično kandidaturo pa se ni odločil.

Veliko razlogov, da se noben od vrhovnih sodnikov ne opogumi za kandidaturo, Testen vidi pretežno zunaj sodstva. "To je zelo nehvaležno delo z netočno opredeljenimi pooblastili, tudi z nekimi odgovornostmi, ki niso direktno povezane s pooblastili. Kolege sicer vzpodbujam, naj se ojunačijo, kot sem se jaz pred šestimi leti. Nikoli mi ni bilo žal, čeprav sem se velikokrat vprašal, kaj pa mi je bilo tega treba, ko bi lahko sodil, pa mi je za sojenje zmanjkalo časa."

Imenovanje začasnega predsednika oziroma predsednice sodišča je potrebno, ker se zdajšnjemu predsedniku Francu Testenu 27. februarja izteče mandat, hkrati pa je že jasno, da državnemu zboru do takrat ne bo uspelo imenovati novega predsednika.