Predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ), ene od krovnih organizacij Slovencev v Italiji, Rudi Pavšič, je za Primorski dnevnik izjavil, da je Berlusconijev odlok sad prizadevanj številnih dejavnikov tako v manjšini kot tudi v Rimu in Ljubljani. Pri tem je izpostavil zlasti vlogo slovenske vlade in premiera Boruta Pahorja.

"Sedaj pričakujem trajne in sistemske rešitve za naše ustanove, ki v določenem trenutku ne vedo, če bodo živele ali preživele. Te stalne napetosti utrujajo in puščajo za seboj posledice. Upam, da bo sedaj prišlo do boljše komunikacije med manjšino in Rimom in da bo vlada sprejela predlog SKGZ za oblikovanje stalnega omizja za slovensko manjšino," je dejal Pavšič.

Predsednik druge krovne organizacije, Sveta slovenskih organizacij (SSO) Drago Štoka pa je izrazil upanje, da bosta krovni organizacij sedaj lahko več energij posvetili razvoju manjšine, saj "če se boriš za obstoj kulturnih ustanov, skoraj nimaš časa za razmislek o prihodnosti, na katero lahko sedaj gledamo z večjim optimizmom," je za Primorski dnevnik dejal Štoka, ki je v zvezi z vračanjem milijona evrov izpostavil skupna prizadevanja SSO in SKGZ.

Zadovoljstvo je izrazila tudi slovenska senatorka v rimskem parlamentu Tamara Blažina, ki podobno kot Pavšič meni, da je tak rezultat sad aktivne vloge Slovenije ter skupnih prizadevanj številnih dejavnikov, ki so se na različnih ravneh borili za skupne cilje.

Novico, da je italijanski premier Berlusconi podpisal odlok, ki zagotavlja slovenski manjšini manjkajoči milijon evrov državnih prispevkov, je v sredo zvečer prvi dal v javnost kabinet premiera Pahorja, kmalu zatem pa je to potrdil tudi deželni odbornik Furlanije-Julijske krajine (FJK) za šolstvo in kulturo Roberto Molinaro. Iitalijanska vlada bo namreč milijon evrov namenila FJK, ki ga bo potem izročila manjšini.

Italijanska vlada je vsoto za kulturne organizacije slovenske manjšine, ki jo manjšina prejema na podlagi zaščitnega zakona št. 38 iz leta 2001, oklestila v svojem proračunu za leto 2010 ter za triletje 2010-2012, ki ga je proti koncu lanskega leta sprejel tudi italijanski parlament. Medtem ko so Slovenci v Italiji v letu 2009 prejeli 5,2 milijona evrov, je novi proračun to vsoto skrčil na 4,06 milijona evrov za leto 2010, za leti 2011 in 2012 pa na 3,1 milijona evrov. Z Berlusconijevim odlokom, ki "vrača" milijon evrov, pa se bo vsota za manjšino vrnila na raven okoli petih milijonov evrov.