Pri reviji Time pišejo, da je jasno, da mora biti situacija zelo resna, saj celo ekonomski strokovnjaki razmišljajo o možnostih za preživetje evropske monetarne unije. "To je zelo globoka kriza evra in vse Evrope, saj imamo tu obupen dolg in težavo z deficitom, ki jo delijo praktično vse države EU, ki pa nimajo nobenih skupnih institucij, da bi to težavo reševale,“ je dejal Philippe Moreau Defarge, strokovnjak za evropske razmere na francoskem Inštitutu za mednarodne odnose. "Evropa je sedaj prisiljena spoznati, da ni tako bogata in dobro organizirana, kot so strokovnjaki predhodno mislili. Pred njo je nekaj dolgih, težkih let, ko bo morala najti svojo pot nazaj na trdna tla.“

In prihodnost evra? "Mislim, da obstaja dokaj velika možnost, da evro v naslednjih nekaj letih propade – ali pa ga vsaj obdržijo le Francija, Nemčija in nekaj manjših držav ter ga tako ohranjajo pri življenju,“ je dejal Bob Hancke, poznavalec evropske politične ekonomije, zaposlen na londonski Šoli za ekonomijo. "Težava je, da monetarni uniji ni sledila tudi politična, ki bi usklajevala proračune in davčne prakse ter ustvarila institucije območja evra in kapacitete, ki bi pomagale gospodarstvom držav članic, da se prilagodijo spremembam in pretresom. Zaradi tega je sedaj državam članicam preostalo zelo malo let, da se spoprimejo s trenutnim reševanjem grškega dolga in resnim pritiskom, ki jim je izpostavljen evro.“

Preostanek držav območja evra sicer lahko priskoči na pomoč. Te države, v prvi vrsti Francija in Nemčija, so ta mesec že dvakrat obljubile pomoč Grčiji in branile ustaljeno valuto. Če bo potrebno, ji bodo tudi pomagale v obliki finančne podpore in tako priskrbele denar, ki bi Atenam pomagal plačati dolgove, čeprav davkoplačevalci temu močno nasprotujejo.