Nočno neurje z močnim vetrom in dežjem je povzročilo hude poplave in zemeljske plazove ter podiralo drevesa. Veter je v sunkih presegal tudi hitrosti 100 kilometrov na uro, dvignila pa se je tudi visoka plima, ki je poplavila obalne predele.

Najhuje je bilo na jugu otoka, predvsem v glavnem mestu otoka Funchal, kjer so že našli 17 smrtnih žrtev. Uničenih je bilo več hiš in mostov, številna gospodinjstva pa so ostala brez elektrike in telefona. Okoli 250 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo. Hudourniške poplave so dobesedno odplaknile vse pred seboj. Letališče na Madeiri je sicer danes popoldne obnovilo polete s Portugalsko, ki leži kakih 900 kilometrov severovzhodno.

Gre za najhujše neurje na Madeiri po letu 1993. Tedaj je umrlo osem ljudi. Tokrat pa se oblasti bojijo, da bi bilo lahko končnih žrtev še več, saj so ceste dobesedno prekrite s tonami blata, ki so ga nanesli hudourniki. Ponekod je nanosov do drugega nadstropja. Števila pogrešanih pa oblasti še nimajo.

Oblasti v Lizboni razmišljajo, da bi na otoku razglasile izredne razmere, notranji minister Rui Pereira pa bo tja odšel takoj, ko bo mogoče. Že v soboto je sicer na pomoč otočanom odplula portugalska fregata z reševalnimi helikopterji, zdravniki in nujno pomočjo. Pomoč so na otok danes začeli pošiljati že tudi z letali.

Tudi premier Jose Socrates je obljubil otočanom vso pomoč, razmišljajo pa tudi, da bi za pomoč zaprosili Evropsko unijo. Ni izključeno, da bodo o stanju na Madeiri v ponedeljek v Bruslju govorili tudi zunanji ministri članic EU.

Na slovenskem zunanjem ministrstvu za zdaj nimajo informacij, ali je med žrtvami sobotnega neurja morebiti tudi kak slovenski državljan. So pa v stalnem stiku s slovenskim veleposlaništvom v Lizboni, so za STA povedali na MZZ.

Tudi sicer naj med žrtvami sobotnega besnenja narave ne bi bilo tujih turistov, so po poročanju AFP sporočile lokalne oblasti. Madeira je sicer priljubljeno letovišče za turiste iz Evrope, predvsem iz velike Britanije in Nemčije. Nekaj Britancev naj bi bilo med poškodovanimi.