Ministrica se je vprašala, kakšne vrste obrambnih sil naša država za obrambo naše samostojnosti premore: "Ali so to obrambne sile, ki so bile zgrajene na vrednotah borcev NOB, ki so padli tudi tukaj nad Šoštanjem, ali so to obrambne sile, ki nosijo v sebi spomin na osamosvojitveno vojno leta 1991? So to morda obrambne sile, ki jih potrebujemo danes in v prihodnosti, da pokažemo, da smo država?"

Meni, da je čas, da skupaj premislimo o tem, kaj smo mi kot država Slovenija in kako lahko vplivamo na svet okrog sebe. Po njenem mnenju je treba odgovoriti tudi na vprašanje, kako danes na podlagi tistega, kar vemo iz zgodovine, vplivamo na mir in varnost v svetu.

Spomnila je, da ne smemo rušiti tistega, kar so gradili številni pred nami, kar so gradili tudi borci XIV. divizije po drugi svetovni vojni. "Moramo biti odgovorni za ohranitev obrambnega sistema in tudi za ohranitev Slovenske vojske takšne, ki bo v sebi trdno nosila vse te vrednote, iz katerih je zrasla samostojna, svobodna in kulturna Slovenija," pravi ministrica.

Izpostavila je tudi uspeh smučarske tekačice Petre Majdič na letošnjih olimpijskih igrah, ki je po besedah Jelušičeve Sloveniji prinesla zlato zmago. Ministrica je prepričana, da se z našimi športniki ne moremo veseliti samo takrat, ko dosegajo zmage. Z našimi športniki je treba biti tudi takrat, ko jim je hudo, ko niso na zmagovalnih stopničkah, ko so na poti k zmagi ali ko ne zmorejo narediti vsega, kar od njih pričakujemo, je dejala ministrica.

Nagovor je sklenila z besedami, da moramo vsi skupaj iti po poti tistih, ki so svoje življenje pustili tudi "tukaj nad Šoštanjem, vendar se niso vdali usodi".

Boji XIV. divizije in nemška ofenziva na Paški Kozjak so leta 1944 zahtevali visok krvni davek. Padlo je več kot 200 borcev, 261 pa je bilo ranjenih. Poleg Karla Destovnika - Kajuha, ki je bil vodja kulturniške skupine XIV. divizije, so življenje izgubili še kipar Janez Weis Belač, skladatelj in avtor pesmi XIV. divizije, ki jo je uglasbil po Kajuhovem besedilu, Sveto Marolt Špik in harmonikar Janez Lavrič.

Na današnji slovesnosti na Žlebnikovi domačiji so ponovno namestili spominsko ploščo ob 66-letnici Kajuhove smrti. Prvotna plošča je bila dotrajana, zato je občina Šoštanj naročila njeno repliko in ploščo vrnila na mesto prvotne.