Kot so danes sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je Agencija RS za okolje (Arso) 23. septembra lani izdala okoljevarstveno dovoljenje, s katerim je podjetju Primorje dovolilo predelavo odpadkov po postopku R10 - vnos zemeljskega izkopa v skupni količini 15.000 kubičnih metrov za namen izboljšanja dostopnosti na parcelah na območju Kačje vasi v občini Postojna. Vse parcele oz. njihovi deli so bili po zakonu o gozdovih opredeljeni kot gozd, dodajajo na ministrstvu.

Pri postopku R10 gre po navedbah s spletne strani Arsa za vnašanje odpadkov v ali na tla z namenom, da se poveča pridelek ali izboljša ekološko stanje zemljine, kakor tudi kompostiranje odpadkov ali drugi procesi, v katerih se odpadki biološko preoblikujejo.

Vlada ugotavlja, da je bilo okoljevarstveno dovoljenje izdano v nasprotju z zakonom, zato je državno pravobranilstvo na predlog inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano na ministrstvo za okolje in prostor vložilo pritožbo, a jo je ministrstvo kot drugostopenjski organ zavrnilo.

Okoljevarstveno dovoljenje je bilo izdano v škodo javnega interesa, saj zakon o gozdovih določa, da je za graditev objektov in za posege v gozd in gozdni prostor treba pridobiti soglasje Zavoda za gozdove Slovenije, pravi vlada in dodaja, da je bilo dovoljenje izdano brez soglasja zavoda, saj podjetje Primorje kljub pozivu zavoda ni dopolnilo svoje vloge.

Prav tako je bilo dovoljenje izdano za zemeljski izkop, ki je nastal kot posledica zemeljskih del pri izgradnji poslovno-turističnega objekta Hotel Kras v Postojni, in sicer za nazaj. Otvoritev hotela je bila namreč 24. junija lani, dovoljenje pa je bilo izdano 23. septembra, ko so izkop že vnesli na parcele, za katere velja dovoljenje.

"Pri tem omenjeni postopek R10 sploh ni namenjen izboljšanju dostopnosti, kar je kot razlog napisano v dovoljenju, dovoljenje pa je bilo tudi izdano kljub vedenju organa, ki ga je izdal, da se za omenjeni vnos odpadkov že vodita inšpekcijski in prekrškovni postopek. Tak postopek vodi gozdarska inšpekcija zoper lastnika gozdnih parcel, inšpektorica za okolje pa zoper Primorje, še dodajajo na ministrstvu.